
Charvel Angel Vivaldi Signature Pro-Mod DK24-7 7-String Electric Guitar - Betty
Vivaldi's new signature axe "Betty" delivers spectacular style with a modified Dinky® caramelized basswood body capped with a flame maple top and 3-ply body binding. The sculpted heel provides comfortable upper fret access. Finished in an exquisite natural finish with gold hardware, the bolt-on maple neck is custom-shaped to Vivaldi's preferences with graphite reinforcement, a silky-smooth satin back finish, Luminlay® side dots, and a heel-mount truss rod adjustment wheel.
The tilt-back reverse 7-string licensed Fender® Stratocaster® headstock provides ideal string tension. Its 12"-16" compound radius maple fingerboard has comfortable rolled edges, 24 jumbo frets, cascading black dot inlays and a Gotoh® locking nut.
Unbelievably deep, full tones and rich harmonics come from an HH pickup configuration consisting of a DiMarzio® Tone Zone® bridge pickup and DiMarzio Air Norton™ neck pickup, both with gold covers. It also features a five-way blade pickup switch, dome-style volume and tone knobs, Gotoh® GE1996T-7 double-locking tremolo bridge, Charvel-branded die-cast tuners, and more premium modern appointments.
Features
- 25.5" scale length
- Basswood Dinky® body with Flame maple top and 3-ply body binding
- Bolt-on maple neck with graphite reinforcement, scarf joint, custom Angel Vivaldi neck profile and satin finish on the back
- 12"-16" compound radius maple fingerboard with rolled edges, 24 jumbo frets and cascading black dot inlays
- Heel-mount truss rod adjustment wheel
- Gold covered DiMarzio® Tone Zone® bridge pickup and DiMarzio Air Norton™ neck pickup
- Five-way blade switch, single volume and single tone controls
- Gotoh® GE1996T-7 double-locking tremolo bridge
- Charvel-branded die-cast tuners
- Available in an elegan natural finish with gold hardware and reverse 7-string licensed Fender® Stratocaster® tilt-back headstock
- Gig bag included
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Betty |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 7 |
| Body Shape | Dinky |
| Top Material | Flame Maple |
| Body Material | Caramelized Basswood |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Caramelized Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Cascading Black Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" to 16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Gotoh Locking |
| Nut Width | 1.875" (47.6 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| Bridge | Gotoh GE1996T Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Tuners | Charvel®-Branded Die-Cast |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.054 Gauges) |
| Bridge Pickup | DiMarzio The Tone Zone 7 |
| Neck Pickup | DiMarzio Air Norton 7 |
| Controls | Volume, Tone |
| Switching | 5-way blade pickup switch |
| Case / GigBag | Bag Included |
Original: $2,151.10
-65%$2,151.10
$752.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vivaldi's new signature axe "Betty" delivers spectacular style with a modified Dinky® caramelized basswood body capped with a flame maple top and 3-ply body binding. The sculpted heel provides comfortable upper fret access. Finished in an exquisite natural finish with gold hardware, the bolt-on maple neck is custom-shaped to Vivaldi's preferences with graphite reinforcement, a silky-smooth satin back finish, Luminlay® side dots, and a heel-mount truss rod adjustment wheel.
The tilt-back reverse 7-string licensed Fender® Stratocaster® headstock provides ideal string tension. Its 12"-16" compound radius maple fingerboard has comfortable rolled edges, 24 jumbo frets, cascading black dot inlays and a Gotoh® locking nut.
Unbelievably deep, full tones and rich harmonics come from an HH pickup configuration consisting of a DiMarzio® Tone Zone® bridge pickup and DiMarzio Air Norton™ neck pickup, both with gold covers. It also features a five-way blade pickup switch, dome-style volume and tone knobs, Gotoh® GE1996T-7 double-locking tremolo bridge, Charvel-branded die-cast tuners, and more premium modern appointments.
Features
- 25.5" scale length
- Basswood Dinky® body with Flame maple top and 3-ply body binding
- Bolt-on maple neck with graphite reinforcement, scarf joint, custom Angel Vivaldi neck profile and satin finish on the back
- 12"-16" compound radius maple fingerboard with rolled edges, 24 jumbo frets and cascading black dot inlays
- Heel-mount truss rod adjustment wheel
- Gold covered DiMarzio® Tone Zone® bridge pickup and DiMarzio Air Norton™ neck pickup
- Five-way blade switch, single volume and single tone controls
- Gotoh® GE1996T-7 double-locking tremolo bridge
- Charvel-branded die-cast tuners
- Available in an elegan natural finish with gold hardware and reverse 7-string licensed Fender® Stratocaster® tilt-back headstock
- Gig bag included
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Betty |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 7 |
| Body Shape | Dinky |
| Top Material | Flame Maple |
| Body Material | Caramelized Basswood |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Caramelized Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Cascading Black Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" to 16" Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Gotoh Locking |
| Nut Width | 1.875" (47.6 mm) |
| Scale Length | 25.5" (64.77 cm) |
| Bridge | Gotoh GE1996T Series Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Tuners | Charvel®-Branded Die-Cast |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.054 Gauges) |
| Bridge Pickup | DiMarzio The Tone Zone 7 |
| Neck Pickup | DiMarzio Air Norton 7 |
| Controls | Volume, Tone |
| Switching | 5-way blade pickup switch |
| Case / GigBag | Bag Included |























