
Epiphone Slash Appetite Les Paul Special-II Performance Pack - Appetite Amber
Included is a 15-watt Slash āSnakepitā amplifier with 2 channels, full EQ, and headphone output for practice or performance. Youāll also get a premium gig bag, custom Slash signature picks, strap, cable, and free online lessons from eMedia. Previously known as the Slash āAFDā Les Paul Performance Pack, this bundle is perfect for players looking to start their guitar journey with rock-and-roll style and tone.
Features
- Slash-designed Les Paul Special-II in Appetite Amber
- AAA flame maple veneer top and classic Les Paul body style
- 15W Slash āSnakepitā amplifier with dual channels, EQ, and headphone out
- Includes premium gig bag, Slash picks, strap, and cable
- Dual Ceramic Plus humbuckers for powerful rock tone
- SlimTaper⢠D-profile neck for fast playability
- Free online lessons from eMedia
- Ideal for both beginners and collectors
Specs
| Series | Slash Performance Pack |
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Okoume |
| Top | AAA Flame Maple Veneer |
| Side | Cherry |
| Neck Material | Okoume |
| Neck Profile | SlimTaper⢠D |
| Neck Joint | Bolt-on, 4-bolt |
| Scale Length | 628 mm / 24.72" |
| Fingerboard | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius | 304.8 mm / 12" |
| Frets | 22, Medium Jumbo |
| Inlays | Acrylic Dots |
| Nut Material | White Plastic |
| Nut Width | 1.68" (42.67 mm) |
| Bridge Pickup | Epiphone Ceramic Plus Zebra-coil |
| Neck Pickup | Epiphone Ceramic Plus |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Pickup Selector | 3-way Epiphone toggle |
| Bridge | LockTone⢠Tune-o-Matic |
| Tailpiece | Stop Bar |
| Tuning Machines | Epiphone Die-cast, 14:1 ratio |
| Hardware Finish | Nickel |
| Knobs | Gold Top Hats with Metal Inserts |
| Truss Rod | Adjustable |
| Truss Rod Cover | Bell-shaped (Black/White), āLes Paul Special IIā silk print |
| Strap Buttons | 2 |
| Headstock | Epiphone Clipped Ear Dovewing |
| Strings | .010, .013, .017, .026, .036, .046 |
| Finish | Appetite Amber |
| Accessories | 15W Slash āSnakepitā Amp, Gig Bag, Strap, Cable, Slash Picks, Free eMedia Online Lessons |
Original: $573.10
-65%$573.10
$200.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Included is a 15-watt Slash āSnakepitā amplifier with 2 channels, full EQ, and headphone output for practice or performance. Youāll also get a premium gig bag, custom Slash signature picks, strap, cable, and free online lessons from eMedia. Previously known as the Slash āAFDā Les Paul Performance Pack, this bundle is perfect for players looking to start their guitar journey with rock-and-roll style and tone.
Features
- Slash-designed Les Paul Special-II in Appetite Amber
- AAA flame maple veneer top and classic Les Paul body style
- 15W Slash āSnakepitā amplifier with dual channels, EQ, and headphone out
- Includes premium gig bag, Slash picks, strap, and cable
- Dual Ceramic Plus humbuckers for powerful rock tone
- SlimTaper⢠D-profile neck for fast playability
- Free online lessons from eMedia
- Ideal for both beginners and collectors
Specs
| Series | Slash Performance Pack |
| Body Shape | Les Paul |
| Body Material | Okoume |
| Top | AAA Flame Maple Veneer |
| Side | Cherry |
| Neck Material | Okoume |
| Neck Profile | SlimTaper⢠D |
| Neck Joint | Bolt-on, 4-bolt |
| Scale Length | 628 mm / 24.72" |
| Fingerboard | Pau Ferro |
| Fingerboard Radius | 304.8 mm / 12" |
| Frets | 22, Medium Jumbo |
| Inlays | Acrylic Dots |
| Nut Material | White Plastic |
| Nut Width | 1.68" (42.67 mm) |
| Bridge Pickup | Epiphone Ceramic Plus Zebra-coil |
| Neck Pickup | Epiphone Ceramic Plus |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Pickup Selector | 3-way Epiphone toggle |
| Bridge | LockTone⢠Tune-o-Matic |
| Tailpiece | Stop Bar |
| Tuning Machines | Epiphone Die-cast, 14:1 ratio |
| Hardware Finish | Nickel |
| Knobs | Gold Top Hats with Metal Inserts |
| Truss Rod | Adjustable |
| Truss Rod Cover | Bell-shaped (Black/White), āLes Paul Special IIā silk print |
| Strap Buttons | 2 |
| Headstock | Epiphone Clipped Ear Dovewing |
| Strings | .010, .013, .017, .026, .036, .046 |
| Finish | Appetite Amber |
| Accessories | 15W Slash āSnakepitā Amp, Gig Bag, Strap, Cable, Slash Picks, Free eMedia Online Lessons |























