
ESP E-II M-II HT Electric Guitar - Mercury Blue Burst
Formerly known as the âESP Standardâ series, ESP E-II guitars are expertly handcrafted in Japan, delivering custom-shop quality for the most discerning players. The ESP E-II M-II Mercury Blue Burst is a high-performance shred machine, loaded with pro-level appointments and wrapped in a mesmerizing burled maple top with a vivid translucent Mercury Blue Burst finish.
Designed for articulate, aggressive playing, it features Bare Knuckle Aftermath humbuckers, ideal for fast-paced riffs and punishing tone. Add premium hardware like Gotoh locking tuners, Hipshot bridge, and coil-splitting versatility, and you have a modern guitar that doesnât just look powerful â it is powerful.
Features
- Built in Japan at the ESP factory with superior craftsmanship
- Striking burled maple top on alder body with translucent Mercury Blue Burst finish
- Set-thru 3-piece maple neck with satin back for smooth playability
- Ebony fingerboard with pearloid offset block inlays and 24 extra-jumbo stainless steel frets
- Bare Knuckle Aftermath pickups with black Battleworn covers for massive tone and clarity
- Push-pull tone control for coil splitting and expanded tonal versatility
- Hipshot hardtail bridge with string-thru body for rock-solid tuning and long sustain
- Gotoh locking tuners, bone nut, and ESP strap locks for superior tuning stability
- Includes ESP deluxe hardshell form-fit case
Â
Specs
| Type | Electric Guitar |
| Colour | Mercury Blue Burst |
| Orientation | Right-handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | M-II |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 3-piece Maple |
| Neck Shape | Thin U |
| Neck Finish | Not specified |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Offset Blocks |
| Fret Size | Extra Jumbo (Stainless Steel) |
| Fretboard Radius | 12" |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.653" |
| Pickups | Bare Knuckle Aftermath Humbuckers (Neck & Bridge) |
| Controls | 1 x volume, 1 x tone (push/push coil-split) |
| Bridge | Hipshot Hardtail |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Strings | D'Addario, .009-.042 |
| Case/ Bag | Hardshell Case |
Original: $4,037.54
-65%$4,037.54
$1,413.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Formerly known as the âESP Standardâ series, ESP E-II guitars are expertly handcrafted in Japan, delivering custom-shop quality for the most discerning players. The ESP E-II M-II Mercury Blue Burst is a high-performance shred machine, loaded with pro-level appointments and wrapped in a mesmerizing burled maple top with a vivid translucent Mercury Blue Burst finish.
Designed for articulate, aggressive playing, it features Bare Knuckle Aftermath humbuckers, ideal for fast-paced riffs and punishing tone. Add premium hardware like Gotoh locking tuners, Hipshot bridge, and coil-splitting versatility, and you have a modern guitar that doesnât just look powerful â it is powerful.
Features
- Built in Japan at the ESP factory with superior craftsmanship
- Striking burled maple top on alder body with translucent Mercury Blue Burst finish
- Set-thru 3-piece maple neck with satin back for smooth playability
- Ebony fingerboard with pearloid offset block inlays and 24 extra-jumbo stainless steel frets
- Bare Knuckle Aftermath pickups with black Battleworn covers for massive tone and clarity
- Push-pull tone control for coil splitting and expanded tonal versatility
- Hipshot hardtail bridge with string-thru body for rock-solid tuning and long sustain
- Gotoh locking tuners, bone nut, and ESP strap locks for superior tuning stability
- Includes ESP deluxe hardshell form-fit case
Â
Specs
| Type | Electric Guitar |
| Colour | Mercury Blue Burst |
| Orientation | Right-handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | M-II |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 3-piece Maple |
| Neck Shape | Thin U |
| Neck Finish | Not specified |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Offset Blocks |
| Fret Size | Extra Jumbo (Stainless Steel) |
| Fretboard Radius | 12" |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.653" |
| Pickups | Bare Knuckle Aftermath Humbuckers (Neck & Bridge) |
| Controls | 1 x volume, 1 x tone (push/push coil-split) |
| Bridge | Hipshot Hardtail |
| Tuners | Gotoh Locking |
| Strings | D'Addario, .009-.042 |
| Case/ Bag | Hardshell Case |

















