
Fender Acoustasonic Standard Telecaster Guitar - Honey Burst
The dual personality of the Acoustasonic Standard Telecaster® equips players with a versatile spectrum of acoustic and electric tones in a single creative tool. With a braced solid Sitka spruce top, fully chambered body, inventive Fender and Fishman®-designed analog electronics with volume and blend control, and the familiar playing feel of a Fender icon, this Tele® truly sets the standard for the Acoustasonic experience.
Features
- Two pickup systems: Fender Acoustasonic Shawbucker™; Fishman® Under-Saddle Transducer
- Master volume and blend control
- Integrated forearm and back contours
- Solid Sitka spruce top, nyatoh body and neck
- Rosewood fingerboard and bridge
Specs
| Type | Acoustic/Electric |
| Colour | Honey Burst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Acoustasonic Telecaster |
| Top Material | Solid Sitka Spruce |
| Back & Sides | Nyatoh |
| Body Finish | Satin Urethane |
| Neck Material | Nyatoh |
| Neck Shape | Modern "Deep C" |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Ivory Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Nut Material | Graph Tech TUSQ |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Electronics | 2-pickup configuration: Under-Saddle Piezo, Acoustasonic Shawbucker Magnetic |
| Controls | Master Volume, Blend |
| Bridge | Modern Asymmetrical |
| Tuners | Fender® Standard Cast/Sealed with Hex Buttons |
| Strings | Fender® 70CL 80/20 Bronze (.011-.052 Gauges) |
| Case / GigBag | Not Included |
Original: $643.39
-65%$643.39
$225.19Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The dual personality of the Acoustasonic Standard Telecaster® equips players with a versatile spectrum of acoustic and electric tones in a single creative tool. With a braced solid Sitka spruce top, fully chambered body, inventive Fender and Fishman®-designed analog electronics with volume and blend control, and the familiar playing feel of a Fender icon, this Tele® truly sets the standard for the Acoustasonic experience.
Features
- Two pickup systems: Fender Acoustasonic Shawbucker™; Fishman® Under-Saddle Transducer
- Master volume and blend control
- Integrated forearm and back contours
- Solid Sitka spruce top, nyatoh body and neck
- Rosewood fingerboard and bridge
Specs
| Type | Acoustic/Electric |
| Colour | Honey Burst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Acoustasonic Telecaster |
| Top Material | Solid Sitka Spruce |
| Back & Sides | Nyatoh |
| Body Finish | Satin Urethane |
| Neck Material | Nyatoh |
| Neck Shape | Modern "Deep C" |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Ivory Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Nut Material | Graph Tech TUSQ |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Electronics | 2-pickup configuration: Under-Saddle Piezo, Acoustasonic Shawbucker Magnetic |
| Controls | Master Volume, Blend |
| Bridge | Modern Asymmetrical |
| Tuners | Fender® Standard Cast/Sealed with Hex Buttons |
| Strings | Fender® 70CL 80/20 Bronze (.011-.052 Gauges) |
| Case / GigBag | Not Included |























