
Fender American AcoustasonicĀ® StratĀ®, Ebony Fingerboard, Natural
The American Acoustasonic⢠Stratocaster® continues to embody the spirit of purposeful innovation that drives Fender guitars. The power of the Fender and Fishman®-designed Acoustic Engine is sure to deliver true inspiration. From acoustic shapeshifting to electric rhythm tones, this extremely versatile guitar creates a brand-new lane on the sonic highway.
Specs
| Type | Hollow Body, Acoustic/Electric |
| Colour | Natural |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | ModifiedĀ Stratocaster |
| Body Material | Mahogany;Ā Solid A Sitka Spruce Top |
| Body Finish | Polyester Satin Matte |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Modern Deep C |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material |
Graph TechĀ® TUSQĀ®
|
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Controls | Master Volume, Blend Knob, 5-Way Switch |
| Bridge | Modern Asymmetrical |
| Tuners | FenderĀ® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Strings | FenderĀ® Dura-ToneĀ® 860CL Coated Phosphor Bronze (.011-.052 Gauges), PN 0730860405 |
| Case/Bag | Deluxe 1225 Gig Bag |
Original: $2,007.65
-65%$2,007.65
$702.68Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The American Acoustasonic⢠Stratocaster® continues to embody the spirit of purposeful innovation that drives Fender guitars. The power of the Fender and Fishman®-designed Acoustic Engine is sure to deliver true inspiration. From acoustic shapeshifting to electric rhythm tones, this extremely versatile guitar creates a brand-new lane on the sonic highway.
Specs
| Type | Hollow Body, Acoustic/Electric |
| Colour | Natural |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | ModifiedĀ Stratocaster |
| Body Material | Mahogany;Ā Solid A Sitka Spruce Top |
| Body Finish | Polyester Satin Matte |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Modern Deep C |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material |
Graph TechĀ® TUSQĀ®
|
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Controls | Master Volume, Blend Knob, 5-Way Switch |
| Bridge | Modern Asymmetrical |
| Tuners | FenderĀ® Standard Cast/Sealed Staggered |
| Strings | FenderĀ® Dura-ToneĀ® 860CL Coated Phosphor Bronze (.011-.052 Gauges), PN 0730860405 |
| Case/Bag | Deluxe 1225 Gig Bag |























