
Fender - American Professional II Jazz Bass Left-Hand - Rosewood Fingerboard - Dark Night
The American Professional II Jazz BassÂź Left-Hand draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of todayâs working player.
Our popular Slim âCâ neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a âSuper-Naturalâ satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Jazz Bass single-coil pickups are more articulate than ever while delivering the punch and clarity the Jazz Bass is known for.
The American Pro II Jazz Bass Left-Hand delivers instant familiarity and sonic versatility youâll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Â
Specs
Â
| Type | Solid Body |
| Colour | Dark Night |
| Orientation | Left Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz BassÂź |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Slim C |
| Neck Finish | âSuper-Naturalâ Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Middle Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassÂź |
| Bridge Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassÂź |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-String High Mass Vintage (HMV), (Strings-Through-Body or Topload) |
| Tuners | FenderÂź Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Strings | FenderÂź USA 7250-5M Nickel Plated Steel (.045-.125 Gauges), PN 0737250456 |
| Case/ Bag | Deluxe Molded Case |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The American Professional II Jazz BassÂź Left-Hand draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of todayâs working player.
Our popular Slim âCâ neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a âSuper-Naturalâ satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Jazz Bass single-coil pickups are more articulate than ever while delivering the punch and clarity the Jazz Bass is known for.
The American Pro II Jazz Bass Left-Hand delivers instant familiarity and sonic versatility youâll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Â
Specs
Â
| Type | Solid Body |
| Colour | Dark Night |
| Orientation | Left Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz BassÂź |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Slim C |
| Neck Finish | âSuper-Naturalâ Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Middle Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassÂź |
| Bridge Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassÂź |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-String High Mass Vintage (HMV), (Strings-Through-Body or Topload) |
| Tuners | FenderÂź Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Strings | FenderÂź USA 7250-5M Nickel Plated Steel (.045-.125 Gauges), PN 0737250456 |
| Case/ Bag | Deluxe Molded Case |



















