
Fender - American Professional II Jazz BassĀ® V - Maple Fingerboard - Mystic Surf Green
The American Professional II Jazz BassĀ® V draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of todayās working player.
Our popular Slim āCā neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a āSuper-Naturalā satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Jazz Bass V single-coil pickups are more articulate than ever while delivering the punch and clarity the Jazz Bass is known for.
The American Pro II Jazz Bass V delivers instant familiarity and sonic versatility youāll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Mystic Surf Green |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Jazz BassĀ® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Slim C |
| Neck Finish | āSuper-Naturalā Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | RosewoodĀ |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Middle Pickups | V-Mod Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Bridge Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-String High Mass Vintage (HMV), (Strings-Through-Body or Topload) |
| Tuners | FenderĀ® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Strings | FenderĀ® USA 7250-5M Nickel Plated Steel (.045-.125 Gauges), PN 0737250456 |
| Case/ Bag | Deluxe Molded Case |
Original: $2,617.33
-65%$2,617.33
$916.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The American Professional II Jazz BassĀ® V draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of todayās working player.
Our popular Slim āCā neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a āSuper-Naturalā satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Jazz Bass V single-coil pickups are more articulate than ever while delivering the punch and clarity the Jazz Bass is known for.
The American Pro II Jazz Bass V delivers instant familiarity and sonic versatility youāll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Mystic Surf Green |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Jazz BassĀ® |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Slim C |
| Neck Finish | āSuper-Naturalā Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | RosewoodĀ |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Middle Pickups | V-Mod Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Bridge Pickups | V-Mod II Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Middle Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-String High Mass Vintage (HMV), (Strings-Through-Body or Topload) |
| Tuners | FenderĀ® Lightweight Vintage-Style Keys with Tapered Shafts |
| Strings | FenderĀ® USA 7250-5M Nickel Plated Steel (.045-.125 Gauges), PN 0737250456 |
| Case/ Bag | Deluxe Molded Case |























