Fender - American Professional II StratocasterĀ® Left-Hand - Maple Fingerboard - Olympic White

Fender - American Professional II StratocasterĀ® Left-Hand - Maple Fingerboard - Olympic White
The American Professional II StratocasterĀ® Left-Hand draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of todayās working player.
Our popular Deep āCā neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a āSuper-Naturalā satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Stratocaster single-coil pickups are more articulate than ever while retaining bell-like chime and warmth. An upgraded 2-point tremolo with a cold-rolled steel block increases sustain, clarity and high-end sparkle.Ā
The American Pro II Stratocaster Left-Hand delivers instant familiarity and sonic versatility youāll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Olympic White |
| Orientation | Left Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | GlossĀ Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Deep C |
|
Neck Finish
|
āSuper-Naturalā Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.685(42.8mm) |
| Neck Pickups | V-Mod II Single-Coil StratĀ® |
| Middle Pickups | V-Mod II Single-Coil StratĀ® |
| Bridge Pickups | V-Mod II Single-Coil StratĀ® |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Bridge |
2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles, Pop-In Tremolo Arm and Cold-Rolled Steel Block
|
| Tuners | Fender Standard Cast/Sealed Staggered |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Case/ Bag | Deluxe Molded Case (0996102306) |
Original: $1,968.92
-65%$1,968.92
$689.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The American Professional II StratocasterĀ® Left-Hand draws from more than sixty years of innovation, inspiration and evolution to meet the demands of todayās working player.
Our popular Deep āCā neck now sports smooth rolled fingerboard edges, a āSuper-Naturalā satin finish and a newly sculpted neck heel for a supremely comfortable feel and easy access to the upper register. New V-Mod II Stratocaster single-coil pickups are more articulate than ever while retaining bell-like chime and warmth. An upgraded 2-point tremolo with a cold-rolled steel block increases sustain, clarity and high-end sparkle.Ā
The American Pro II Stratocaster Left-Hand delivers instant familiarity and sonic versatility youāll feel and hear right away, with broad ranging improvements that add up to nothing less than a new standard for professional instruments.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Olympic White |
| Orientation | Left Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | GlossĀ Urethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Deep C |
|
Neck Finish
|
āSuper-Naturalā Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.685(42.8mm) |
| Neck Pickups | V-Mod II Single-Coil StratĀ® |
| Middle Pickups | V-Mod II Single-Coil StratĀ® |
| Bridge Pickups | V-Mod II Single-Coil StratĀ® |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Bridge |
2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles, Pop-In Tremolo Arm and Cold-Rolled Steel Block
|
| Tuners | Fender Standard Cast/Sealed Staggered |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges), PN 0730250403 |
| Case/ Bag | Deluxe Molded Case (0996102306) |

















