
Fender Avalon Tenor Ukulele Natural
Inspired by the beach community on Catalina Island in Southern California, the Avalon tenor ukulele is the larger sibling to our incredibly popular Venice soprano model. A tenor ukulele gives the player a deeper tonal register than a concert or soprano body size, while still maintaining the portability to travel easily from the beach to the studio or jam room. The Avalon's all-basswood construction and slim "C"-shaped neck profile, provide the superior tone and playability that is a hallmark of Fender ukuleles.
Other features include a no-tie bridge for quick, easy string changes, classic Fender color options and painted 4-in-line Strat® headstock. With the Avalon ukulele, you can be transported to your own island no matter where you are.
- Tenor-sized ukulele
- No-tie bridge
- 4-in-line Strat® headstock
Specs
| Type | Hollow Body |
| Colour | Natural |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Tenor Ukulele |
| Body Material | Laminated Basswood Top, Back and Sides |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Nato |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Walnut |
| Number of Frets | 19 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | 1.5mm |
| Fretboard Radius | Flat |
| Nut Material | Plastic |
| Nut Width | 1.375" (35 mm) |
| Bridge | Walnut, Pull-through |
| Tuners | Open-Back Geared |
| Strings | Standard Tenor Uke |
| Case/ Bag | Not Included |
Original: $118.35
-65%$118.35
$41.42Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the beach community on Catalina Island in Southern California, the Avalon tenor ukulele is the larger sibling to our incredibly popular Venice soprano model. A tenor ukulele gives the player a deeper tonal register than a concert or soprano body size, while still maintaining the portability to travel easily from the beach to the studio or jam room. The Avalon's all-basswood construction and slim "C"-shaped neck profile, provide the superior tone and playability that is a hallmark of Fender ukuleles.
Other features include a no-tie bridge for quick, easy string changes, classic Fender color options and painted 4-in-line Strat® headstock. With the Avalon ukulele, you can be transported to your own island no matter where you are.
- Tenor-sized ukulele
- No-tie bridge
- 4-in-line Strat® headstock
Specs
| Type | Hollow Body |
| Colour | Natural |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Tenor Ukulele |
| Body Material | Laminated Basswood Top, Back and Sides |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Nato |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Walnut |
| Number of Frets | 19 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | 1.5mm |
| Fretboard Radius | Flat |
| Nut Material | Plastic |
| Nut Width | 1.375" (35 mm) |
| Bridge | Walnut, Pull-through |
| Tuners | Open-Back Geared |
| Strings | Standard Tenor Uke |
| Case/ Bag | Not Included |






















