
Fender California Redondo Player Acoustic Guitar - Belmont Blue, Walnut Fingerboard
Fender California Redondo Player Acoustic Guitar ā Belmont Blue, Walnut Fingerboard is bold, brash, and designed to inspire from the moment you pick it up. Its commanding dreadnought voice comes from a solid Sitka spruce top paired with mahogany back and sides, giving it rich projection and tonal balance. The iconic 6-in-line StratĀ®-inspired headstock and striking Belmont Blue finish set it apart with undeniable Fender flair.
A slim-taper āCā-shaped mahogany neck with walnut fingerboard ensures smooth playability, while scalloped X-bracing enhances resonance. Outfitted with a FishmanĀ® CD-1 pickup/preamp system, this guitar is stage-ready with natural amplified tone and intuitive onboard controls. With premium touches like a Graph TechĀ® NuBoneĀ® nut and saddle, sealed nickel tuners, and aged white binding, the Redondo Player is a dynamic, distinctive, and versatile acoustic built to perform.
Features
- Fender-exclusive Redondo⢠body shape with cutaway
- Solid spruce top with laminated mahogany back and sides
- Scalloped X-bracing for improved resonance
- Mahogany neck with slim-taper āCā-shaped profile
- Walnut fingerboard and bridge
- Fender-exclusive CD-1 FishmanĀ® pickup/preamp system
- Graph TechĀ® NuBoneĀ® nut and saddle
- Sealed nickel tuning machines
- Gloss Belmont Blue finish with StratĀ®-inspired headstock
Specs
| Category | Acoustic/Electric |
| Series | California |
| Orientation | Right-Hand |
| Body Shape | Redondo⢠|
| Body Top | Solid Sitka Spruce |
| Back & Sides | Laminated Mahogany |
| Body Style | Dreadnought with Cutaway |
| Body Binding | Aged White |
| Bracing | Scalloped X |
| Rosette | 2-Ring B/W/B |
| Waist | 10.83" (275 mm) |
| Soundhole | 100 mm Diameter |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Color | Belmont Blue |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Slim āCā |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Scale Length | 25.6" (650 mm) |
| Fingerboard Material | Walnut |
| Fingerboard Radius | 15.75" (400 mm) |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | 2.4 mm |
| Position Inlays | White Dot |
| Nut Material | Graph TechĀ® NuBoneĀ® |
| Nut Width | 1.69" (43 mm) |
| Bridge | Modern Viking |
| Bridge Pins | Aged White with Black Dots |
| Pickguard | 3-Ply Gold |
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Sealed Nickel |
| Electronics | Fender-exclusive CD-1 FishmanĀ® pickup/preamp system |
| Controls | Volume, Bass, Treble |
| Strings | FenderĀ® Dura-ToneĀ® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges) |
| Strap Buttons | Standard Chrome |
| Case/Gigbag | Not Included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fender California Redondo Player Acoustic Guitar ā Belmont Blue, Walnut Fingerboard is bold, brash, and designed to inspire from the moment you pick it up. Its commanding dreadnought voice comes from a solid Sitka spruce top paired with mahogany back and sides, giving it rich projection and tonal balance. The iconic 6-in-line StratĀ®-inspired headstock and striking Belmont Blue finish set it apart with undeniable Fender flair.
A slim-taper āCā-shaped mahogany neck with walnut fingerboard ensures smooth playability, while scalloped X-bracing enhances resonance. Outfitted with a FishmanĀ® CD-1 pickup/preamp system, this guitar is stage-ready with natural amplified tone and intuitive onboard controls. With premium touches like a Graph TechĀ® NuBoneĀ® nut and saddle, sealed nickel tuners, and aged white binding, the Redondo Player is a dynamic, distinctive, and versatile acoustic built to perform.
Features
- Fender-exclusive Redondo⢠body shape with cutaway
- Solid spruce top with laminated mahogany back and sides
- Scalloped X-bracing for improved resonance
- Mahogany neck with slim-taper āCā-shaped profile
- Walnut fingerboard and bridge
- Fender-exclusive CD-1 FishmanĀ® pickup/preamp system
- Graph TechĀ® NuBoneĀ® nut and saddle
- Sealed nickel tuning machines
- Gloss Belmont Blue finish with StratĀ®-inspired headstock
Specs
| Category | Acoustic/Electric |
| Series | California |
| Orientation | Right-Hand |
| Body Shape | Redondo⢠|
| Body Top | Solid Sitka Spruce |
| Back & Sides | Laminated Mahogany |
| Body Style | Dreadnought with Cutaway |
| Body Binding | Aged White |
| Bracing | Scalloped X |
| Rosette | 2-Ring B/W/B |
| Waist | 10.83" (275 mm) |
| Soundhole | 100 mm Diameter |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Color | Belmont Blue |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Slim āCā |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Scale Length | 25.6" (650 mm) |
| Fingerboard Material | Walnut |
| Fingerboard Radius | 15.75" (400 mm) |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | 2.4 mm |
| Position Inlays | White Dot |
| Nut Material | Graph TechĀ® NuBoneĀ® |
| Nut Width | 1.69" (43 mm) |
| Bridge | Modern Viking |
| Bridge Pins | Aged White with Black Dots |
| Pickguard | 3-Ply Gold |
| Hardware Finish | Chrome |
| Tuning Machines | Sealed Nickel |
| Electronics | Fender-exclusive CD-1 FishmanĀ® pickup/preamp system |
| Controls | Volume, Bass, Treble |
| Strings | FenderĀ® Dura-ToneĀ® 880L Coated 80/20 (.012-.052 Gauges) |
| Strap Buttons | Standard Chrome |
| Case/Gigbag | Not Included |























