
Fender CD-60SCE Dreadnought - All-Mahogany
Combining powerful onboard electronics—including a built-in tuner—with great tone and easy playability, the CD-60SCE is ideal for beginning to intermediate level players who are ready to plug in. Featuring a Venetian-cutaway body for easy upper-fret access, a solid spruce top for increased volume and crisp sound, easy-to-play neck and mahogany back and sides, the CD-60SCE is perfect for the couch, the campfire or the coffeehouse—anywhere you want classic Fender playability and sound.
FEATURES
- Single-cutaway dreadnought body style
- Fishman® Classic Design pickup/preamp
- Solid spruce top with scalloped X-bracing
- Mahogany back and sides
- Easy-to-play neck with rolled fingerboard edges
Specs
| Type | Acoustic |
| Colour | All-Mahogany |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Body Material | Solid Spruce Top with Mahogany Back and Sides |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Fender® 'Easy-to-Play' shape with rolled fretboard edges |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Walnut |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | 3mm Pearloid Dot |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material |
Crème Plastic
|
| Nut Width | 1.69 (43 mm) |
| Pickups | Fishman® CD Preamp |
| Controls | Volume, Bass, Treble |
| Bridge | Walnut |
| Tuners | Chrome Die-Cast |
| Strings | Fender® Dura-Tone® Coated 80/20 Bronze (.012-.052 Gauge) |
Original: $322.06
-65%$322.06
$112.72Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Combining powerful onboard electronics—including a built-in tuner—with great tone and easy playability, the CD-60SCE is ideal for beginning to intermediate level players who are ready to plug in. Featuring a Venetian-cutaway body for easy upper-fret access, a solid spruce top for increased volume and crisp sound, easy-to-play neck and mahogany back and sides, the CD-60SCE is perfect for the couch, the campfire or the coffeehouse—anywhere you want classic Fender playability and sound.
FEATURES
- Single-cutaway dreadnought body style
- Fishman® Classic Design pickup/preamp
- Solid spruce top with scalloped X-bracing
- Mahogany back and sides
- Easy-to-play neck with rolled fingerboard edges
Specs
| Type | Acoustic |
| Colour | All-Mahogany |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Body Material | Solid Spruce Top with Mahogany Back and Sides |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Fender® 'Easy-to-Play' shape with rolled fretboard edges |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Walnut |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | 3mm Pearloid Dot |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material |
Crème Plastic
|
| Nut Width | 1.69 (43 mm) |
| Pickups | Fishman® CD Preamp |
| Controls | Volume, Bass, Treble |
| Bridge | Walnut |
| Tuners | Chrome Die-Cast |
| Strings | Fender® Dura-Tone® Coated 80/20 Bronze (.012-.052 Gauge) |























