
Fender Chris Shiflett Telecaster - Shoreline Gold - Rosewood Fretboard
Ā
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Shoreline Gold |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Block |
| Fret Size | White Dot |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickups | CS2 Humbucking |
| Bridge Pickups | CS1 Humbucking |
| Controls |
Volume 1. (Neck Pickup), Tone 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Tone 2. (Bridge Pickup)
|
| Bridge | Jazzmaster Bridge with Nickel-Plated Brass Mustang Saddles and Vintage Style Floating Tremolo Tailpiece |
| Tuners | FenderĀ® Vintage F Stamped |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case/ Bag | Standard Black Hardshell |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ā
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Shoreline Gold |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
| Neck Finish | Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Block |
| Fret Size | White Dot |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickups | CS2 Humbucking |
| Bridge Pickups | CS1 Humbucking |
| Controls |
Volume 1. (Neck Pickup), Tone 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Tone 2. (Bridge Pickup)
|
| Bridge | Jazzmaster Bridge with Nickel-Plated Brass Mustang Saddles and Vintage Style Floating Tremolo Tailpiece |
| Tuners | FenderĀ® Vintage F Stamped |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case/ Bag | Standard Black Hardshell |

















