
Fender Jim Root Telecaster - White
For heavy, molten nu-metal Tele® style, the Jim Root Telecaster delivers crushing detuned tone with a stark utilitarian look. The towering Slipknot guitarist worked with Fender to create a huge-sounding signature Telecaster model that complements his heavy playing style, and it's a beast—right down to its 12-radius fingerboard, EMG® active humbucking pickups, sparse control layout and more. Brutal.
Features:
- Mahogany body
- Flat Black and Flat White satin nitro-lacquer finishes
- Ebony or maple 12”-radius fingerboard with 22 medium jumbo frets
- EMG® 60 (neck) and 81 (bridge) active humbucking pickups
- Single control knob (volume) and three-way pickup switch
- Hardtail strings-thru-body bridge
- Black Tweed Hardcase Included
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Flat White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Satin Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern C |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickups | EMG® 60 |
| Bridge Pickups |
EMG 81 |
| Controls | Master Volume, 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Tuners | Deluxe Staggered Cast/Sealed Locking |
| Strings | 0.009-0.042 |
| Case/ Bag | Black Tweed Hardcase Included |
Original: $1,577.29
-65%$1,577.29
$552.05Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For heavy, molten nu-metal Tele® style, the Jim Root Telecaster delivers crushing detuned tone with a stark utilitarian look. The towering Slipknot guitarist worked with Fender to create a huge-sounding signature Telecaster model that complements his heavy playing style, and it's a beast—right down to its 12-radius fingerboard, EMG® active humbucking pickups, sparse control layout and more. Brutal.
Features:
- Mahogany body
- Flat Black and Flat White satin nitro-lacquer finishes
- Ebony or maple 12”-radius fingerboard with 22 medium jumbo frets
- EMG® 60 (neck) and 81 (bridge) active humbucking pickups
- Single control knob (volume) and three-way pickup switch
- Hardtail strings-thru-body bridge
- Black Tweed Hardcase Included
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Flat White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Satin Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern C |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickups | EMG® 60 |
| Bridge Pickups |
EMG 81 |
| Controls | Master Volume, 3-Position Blade: Position 1. Bridge Pickup, Position 2. Bridge and Neck Pickups, Position 3. Neck Pickup |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body Hardtail With Block Saddles |
| Tuners | Deluxe Staggered Cast/Sealed Locking |
| Strings | 0.009-0.042 |
| Case/ Bag | Black Tweed Hardcase Included |

















