
Fender Limited Edition Chris Shiflett Cleaver Telecaster Deluxe Charcoal Frost Metallic
Night after night the Foo Fighters' Chris Shiflett carves his way through a full brigade of guitar tones on the biggest, loudest stages in the world. This tour-tested son-of-a-gun is named "The Cleaver" for a reason - it positively slashes through the mix with a voice that snarls dirty as well as it sings clean. Previously available only as a Fender Custom Shop Masterbuilt Artist offering, we're proud to announce the Limited Edition Chris Shiflett Cleaver TelecasterĀ® Deluxeāa stripped-down rock machine built for high-octane live performance.
A resonant alder body lays the perfect foundation for bone-rattling, stadium-ready tones. Dressed up in a nitrocellulose lacquer finish, this alder body also has a "belly cutā for superior comfort during the longest sets. Built for speed, the 25.5ā scale maple neck features a 12ā radius rosewood fingerboard with 21 medium jumbo frets for fiery leads and silky bends. Pearloid block inlays add a touch of unexpected class to this TeleĀ® - it's a workhorse, but that doesn't mean it can't look good. The real magic lies in the pickups: two Custom Chris Shiflett "Cleaver" Noiseless⢠CS-90 pickups pair powerful output with the throaty midrange punch and singing highs of a vintage single coil, all without hum. The "F"-style tuning machines, bone nut and wing string tree with nylon spacer keep things in tune through marathon sets, while the string-through body hardtail bridge enhances resonance and sustain.
With its workhorse build, versatile voice and road-tested design, the Limited Edition Chris Shiflett Cleaver TelecasterĀ® Deluxe is a must-have for guitarists who demand dynamic, uncompromising tone. Only available in limited quantities, this stage-ready TeleĀ® matches Shiflettās hard-hitting style. Plug in and carve your own path through anything, anywhere.
Features
- Alder Body with Belly Cut
- Gloss Nitrocellulose Lacquer Finish with Matching Painted Headstock
- Custom Oval "C"-Shaped Maple Neck
- 12ā Radius Slab Rosewood Fingerboard with White Pearloid Block Inlays
- Chris Shiflett āCleaverā Noiseless⢠CS-90 Pickups
- Hardtail StratocasterĀ® Bridge with Bent Steel Saddles
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Charcoal Frost Metallic |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Headstock | Large '70s Style |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Custom Oval "C" |
| Neck Finish | Satin Nitrocellulose Lacquer with Gloss Matching Headstock |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Block,Ā White Block Side Dots |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickup | Custom Chris Shiflett "Cleaver" Noiseless⢠CS-90 |
| Bridge Pickup | Custom Chris Shiflett "Cleaver" Noiseless⢠CS-90 |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Bridge | Pure Vintage 6-Saddle String-Through Body Hardtail with Bent Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 3-Screw Vintage-Style Hard-Tail |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Control Knobs | Skirted Black Plastic with Numbered Indicators |
| Tuners | Pure Vintage FenderĀ® āFā Stamped |
| Strings | FenderĀ® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Case/ Bag | Vintage Style Brown with Chris Shiflett Signature Graphic (Amber Interior) |
Original: $2,832.52
-65%$2,832.52
$991.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Night after night the Foo Fighters' Chris Shiflett carves his way through a full brigade of guitar tones on the biggest, loudest stages in the world. This tour-tested son-of-a-gun is named "The Cleaver" for a reason - it positively slashes through the mix with a voice that snarls dirty as well as it sings clean. Previously available only as a Fender Custom Shop Masterbuilt Artist offering, we're proud to announce the Limited Edition Chris Shiflett Cleaver TelecasterĀ® Deluxeāa stripped-down rock machine built for high-octane live performance.
A resonant alder body lays the perfect foundation for bone-rattling, stadium-ready tones. Dressed up in a nitrocellulose lacquer finish, this alder body also has a "belly cutā for superior comfort during the longest sets. Built for speed, the 25.5ā scale maple neck features a 12ā radius rosewood fingerboard with 21 medium jumbo frets for fiery leads and silky bends. Pearloid block inlays add a touch of unexpected class to this TeleĀ® - it's a workhorse, but that doesn't mean it can't look good. The real magic lies in the pickups: two Custom Chris Shiflett "Cleaver" Noiseless⢠CS-90 pickups pair powerful output with the throaty midrange punch and singing highs of a vintage single coil, all without hum. The "F"-style tuning machines, bone nut and wing string tree with nylon spacer keep things in tune through marathon sets, while the string-through body hardtail bridge enhances resonance and sustain.
With its workhorse build, versatile voice and road-tested design, the Limited Edition Chris Shiflett Cleaver TelecasterĀ® Deluxe is a must-have for guitarists who demand dynamic, uncompromising tone. Only available in limited quantities, this stage-ready TeleĀ® matches Shiflettās hard-hitting style. Plug in and carve your own path through anything, anywhere.
Features
- Alder Body with Belly Cut
- Gloss Nitrocellulose Lacquer Finish with Matching Painted Headstock
- Custom Oval "C"-Shaped Maple Neck
- 12ā Radius Slab Rosewood Fingerboard with White Pearloid Block Inlays
- Chris Shiflett āCleaverā Noiseless⢠CS-90 Pickups
- Hardtail StratocasterĀ® Bridge with Bent Steel Saddles
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Charcoal Frost Metallic |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Headstock | Large '70s Style |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Custom Oval "C" |
| Neck Finish | Satin Nitrocellulose Lacquer with Gloss Matching Headstock |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | White Pearloid Block,Ā White Block Side Dots |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" (305 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickup | Custom Chris Shiflett "Cleaver" Noiseless⢠CS-90 |
| Bridge Pickup | Custom Chris Shiflett "Cleaver" Noiseless⢠CS-90 |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Tone 1. (Neck Pickup), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Bridge | Pure Vintage 6-Saddle String-Through Body Hardtail with Bent Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 3-Screw Vintage-Style Hard-Tail |
| Pickguard | 3-Ply Mint Green |
| Control Knobs | Skirted Black Plastic with Numbered Indicators |
| Tuners | Pure Vintage FenderĀ® āFā Stamped |
| Strings | FenderĀ® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges) |
| Case/ Bag | Vintage Style Brown with Chris Shiflett Signature Graphic (Amber Interior) |

















