
Fender Newporter Player Left-Handed, Walnut Fingerboard, Gold Pickguard, Natural
Inspired by the iconic designs of Fender electric guitars, California Player acoustics evoke the west coast spirit of adventure and freedom, inviting musicians to explore their individual creativity and disrupt the status quo.
Crafted with an X-braced solid spruce top and sapele back and sides, the approachable mid-size auditorium body of the Newporter Player produces a versatile voice thatās both articulate and powerful, while offering a comfortable feel for hours of inspiration. The nato neck is designed with an easy-to-play slim āCā-shaped profile, a 25.5 scale length, and a tilt-back 6-in-line headstock for a distinctive look born from Fenderās electric guitar DNA. Other notable details include vintage-style tuning machines for smooth, accurate tuning, a GraphTechĀ® NuBoneĀ® nut and saddle for detailed harmonic character. With elegantly integrated controls for a sleek, modern look, the onboard FishmanĀ® Flex preamp system allows faithful reproduction of the guitarās natural sound when plugged into an amplifier or recording device.
Bold, eye-catching and unique, California Series instruments make no compromises balancing effortless playability, superior sound, and standout style for those who aspire to play something different.
Specs
| Type | Hollow Body |
| Colour | Natural |
| Orientation | LeftĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Newporter Player |
| Body Material | Solid Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides |
| Body Finish | Gloss Poly |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Slim C |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Walnut |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fretboard Radius | 15.75 (400 mm) |
| Nut Material |
Graph TechĀ® NuBoneā¢
|
| Nut Width | 1.69 (43 mm) |
| Pickups | Fishman |
| Controls | Volume, Bass, Treble |
| Bridge | Modern Viking |
| Tuners | Sealed Nickel |
| Strings | FenderĀ® Dura-ToneĀ® Coated 80/20 Bronze (.012-.052 Gauge) |
Original: $400.96
-65%$400.96
$140.34Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the iconic designs of Fender electric guitars, California Player acoustics evoke the west coast spirit of adventure and freedom, inviting musicians to explore their individual creativity and disrupt the status quo.
Crafted with an X-braced solid spruce top and sapele back and sides, the approachable mid-size auditorium body of the Newporter Player produces a versatile voice thatās both articulate and powerful, while offering a comfortable feel for hours of inspiration. The nato neck is designed with an easy-to-play slim āCā-shaped profile, a 25.5 scale length, and a tilt-back 6-in-line headstock for a distinctive look born from Fenderās electric guitar DNA. Other notable details include vintage-style tuning machines for smooth, accurate tuning, a GraphTechĀ® NuBoneĀ® nut and saddle for detailed harmonic character. With elegantly integrated controls for a sleek, modern look, the onboard FishmanĀ® Flex preamp system allows faithful reproduction of the guitarās natural sound when plugged into an amplifier or recording device.
Bold, eye-catching and unique, California Series instruments make no compromises balancing effortless playability, superior sound, and standout style for those who aspire to play something different.
Specs
| Type | Hollow Body |
| Colour | Natural |
| Orientation | LeftĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Newporter Player |
| Body Material | Solid Spruce Top with Laminated Mahogany Back and Sides |
| Body Finish | Gloss Poly |
| Neck Material | Mahogany |
| Neck Shape | Slim C |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Walnut |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fretboard Radius | 15.75 (400 mm) |
| Nut Material |
Graph TechĀ® NuBoneā¢
|
| Nut Width | 1.69 (43 mm) |
| Pickups | Fishman |
| Controls | Volume, Bass, Treble |
| Bridge | Modern Viking |
| Tuners | Sealed Nickel |
| Strings | FenderĀ® Dura-ToneĀ® Coated 80/20 Bronze (.012-.052 Gauge) |























