
Fender Player II Stratocaster Rosewood Fretboard - 3 Color Sunburst
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II StratocasterĀ® ā a stage-ready guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Stratocaster radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern āCā-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5ā-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 22 medium jumbo frets. Choose from alder, chambered ash or chambered mahogany bodies available in both classic Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Single-Coil StratĀ® pickups offer crystalline highs, musical mids and tight lows that elevate any genre. The 5-way blade switch lets you dial in everything from glassy neck pickup cleans to rowdy bridge pickup snarl and all points in between, while a 2-point tremolo and ClassicGear⢠tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Stratocaster has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
Features
- Contoured Alder, Chambered Ash or Chambered Mahogany Body
- Modern "C" Neck Profile
- 9.5ā-Radius Maple or Rosewood Fingerboard with Rolled Edges
- Player Series Alnico V Single-Coil StratĀ® Pickups
- 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles
- ClassicGear⢠Tuning Machines
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | 3 Color Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Neck Pickups | Player Series Alnico 5 StratĀ® Single-Coil |
| Middle Pickups | Player Series Alnico 5 StratĀ® Single-Coil |
| Bridge Pickups | Player Series Alnico 5 StratĀ® Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Control Knobs | Aged White Plastic |
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Tuners | Fender® ClassicGear⢠|
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case/ Bag | None |
Original: $845.67
-65%$845.67
$295.98Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II StratocasterĀ® ā a stage-ready guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Stratocaster radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern āCā-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5ā-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 22 medium jumbo frets. Choose from alder, chambered ash or chambered mahogany bodies available in both classic Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Single-Coil StratĀ® pickups offer crystalline highs, musical mids and tight lows that elevate any genre. The 5-way blade switch lets you dial in everything from glassy neck pickup cleans to rowdy bridge pickup snarl and all points in between, while a 2-point tremolo and ClassicGear⢠tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Stratocaster has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
Features
- Contoured Alder, Chambered Ash or Chambered Mahogany Body
- Modern "C" Neck Profile
- 9.5ā-Radius Maple or Rosewood Fingerboard with Rolled Edges
- Player Series Alnico V Single-Coil StratĀ® Pickups
- 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles
- ClassicGear⢠Tuning Machines
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | 3 Color Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Neck Pickups | Player Series Alnico 5 StratĀ® Single-Coil |
| Middle Pickups | Player Series Alnico 5 StratĀ® Single-Coil |
| Bridge Pickups | Player Series Alnico 5 StratĀ® Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Control Knobs | Aged White Plastic |
| Bridge | 2-Point Synchronized Tremolo with Bent Steel Saddles |
| Tuners | Fender® ClassicGear⢠|
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case/ Bag | None |

















