
Fender Player II Telecaster Rosewood Fretboard Electric Guitar - Polar White
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II TelecasterĀ® ā a stage-ready guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Telecaster radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern āCā-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5ā-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 22 medium jumbo frets. Choose from alder, chambered ash or chambered mahogany bodies available in both classic Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Single-Coil TeleĀ® pickups offer crystalline highs, musical mids and tight lows that elevate any genre. The 3-way blade switch lets you dial in everything from smooth neck pickup chime to cutting bridge pickup twang and all points in between, while a 6-saddle bridge, block steel saddles and ClassicGear⢠tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Telecaster has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
Features
- Alder, Chambered Ash or Chambered Mahogany Body
- Modern "C" Neck Profile
- 9.5ā-Radius Maple or Rosewood Fingerboard with Rolled Edges
- Player Series Alnico V Single-Coil TeleĀ® Pickups
- 6-Saddle String-Through-Body TeleĀ® Bridge with Block Steel Saddles
- ClassicGear⢠Tuning Machines
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Polar White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Neck Pickup | Player Series Alnico 5 TeleĀ® Single-Coil |
| Bridge Pickup | Player Series Alnico 5 TeleĀ® Single-Coil |
| Controls | 1 X Master Volume, 1 X Master Tone, 3-Position Pickup Selector |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Pickguard | 3-Ply Black/White/Black |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body TeleĀ® with Block Steel Saddles |
| Tuners | Fender® ClassicGear⢠|
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
Original: $860.01
-65%$860.01
$301.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Step into the spotlight and experience iconic FenderĀ® sound and style with the Player II TelecasterĀ® ā a stage-ready guitar with contemporary updates to power your performance and inspire your playing.
The Player II Telecaster radiates timeless Fender charm, but under the hood, it's primed for today's players. Everything about the neck is designed for fast and fluid playability, from the Modern āCā-profile with silky satin urethane finish on the back to the comfy 9.5ā-radius slab rosewood or maple fingerboard with smooth rolled edges and 22 medium jumbo frets. Choose from alder, chambered ash or chambered mahogany bodies available in both classic Fender finishes and never-before-seen colors unearthed from the archives. Player Series Alnico V Single-Coil TeleĀ® pickups offer crystalline highs, musical mids and tight lows that elevate any genre. The 3-way blade switch lets you dial in everything from smooth neck pickup chime to cutting bridge pickup twang and all points in between, while a 6-saddle bridge, block steel saddles and ClassicGear⢠tuners ensure precise tuning stability for the flexibility to explore endless sonic possibilities.
Perfect for crafting your own sound, the Player II Telecaster has the looks, tone and feel that only a Fender delivers.
Features
- Alder, Chambered Ash or Chambered Mahogany Body
- Modern "C" Neck Profile
- 9.5ā-Radius Maple or Rosewood Fingerboard with Rolled Edges
- Player Series Alnico V Single-Coil TeleĀ® Pickups
- 6-Saddle String-Through-Body TeleĀ® Bridge with Block Steel Saddles
- ClassicGear⢠Tuning Machines
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Polar White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane Finish on Back of Neck with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Slab Rosewood |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Neck Pickup | Player Series Alnico 5 TeleĀ® Single-Coil |
| Bridge Pickup | Player Series Alnico 5 TeleĀ® Single-Coil |
| Controls | 1 X Master Volume, 1 X Master Tone, 3-Position Pickup Selector |
| Control Knobs | Knurled Flat-Top |
| Pickguard | 3-Ply Black/White/Black |
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body TeleĀ® with Block Steel Saddles |
| Tuners | Fender® ClassicGear⢠|
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |

















