
Fender - Player Mustang - Maple Fingerboard - Sienna Sunburst
Since 1964 the Mustang model has been bringing Fender sound and style to the stage and the studio in the hands of trend-setting players ranging from Nirvana to The 1975. Upgraded with performance-oriented features, this new Mustang sports classic style with modern electronics in an ultra-comfortable short-scale form that's easy to play all night long.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Sienna Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Mustang |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
| Neck Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickups | Mustang Single-Coil |
| Bridge Pickups | Mustang Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Bridge |
6-Saddle Strings-Through-Body StratĀ® Hardtail with Bent Steel Saddles
|
| Tuners | Standard Cast/Sealed |
| Strings |
FenderĀ® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges)
|
Original: $809.80
-65%$809.80
$283.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Since 1964 the Mustang model has been bringing Fender sound and style to the stage and the studio in the hands of trend-setting players ranging from Nirvana to The 1975. Upgraded with performance-oriented features, this new Mustang sports classic style with modern electronics in an ultra-comfortable short-scale form that's easy to play all night long.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Sienna Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Mustang |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
| Neck Finish | Gloss Polyester |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Black Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickups | Mustang Single-Coil |
| Bridge Pickups | Mustang Single-Coil |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Bridge |
6-Saddle Strings-Through-Body StratĀ® Hardtail with Bent Steel Saddles
|
| Tuners | Standard Cast/Sealed |
| Strings |
FenderĀ® USA 250R Nickel Plated Steel (.010-.046 Gauges)
|

















