
Fender - Richie Kotzen TelecasterĀ® - Maple Fingerboard - Brown Sunburst
Versatile rock guitarist Richie Kotzen has long wowed audiences with his impeccable chops and deft Telecaster artistry, with stints in Poison and Mr. Big and his own prolific career as a solo artist and sideman. Once available only in Japan, the elegant Richie Kotzen Telecaster guitar is now available worldwide, with features including a beautiful flame maple top on a comfortably contoured ash body, gold hardware and a distinctive combination of DiMarzioĀ® pickups.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Brown Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Ash with Flame Maple Laminated Top |
| Body Finish | Ash with Flame Maple Laminated Top |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape |
Large C
|
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material |
Synthetic Bone
|
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickups | DiMarzio® The Chopper T⢠DP384 |
| Bridge Pickups |
Dimarzio® Twang King⢠DP172G
|
| Controls |
Master Volume, Series/Parallel Rotary Switch
|
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body TeleĀ® with Block Steel Saddles |
| Tuners | GotohĀ® Cast/Sealed |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
Original: $2,151.10
-65%$2,151.10
$752.88Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Versatile rock guitarist Richie Kotzen has long wowed audiences with his impeccable chops and deft Telecaster artistry, with stints in Poison and Mr. Big and his own prolific career as a solo artist and sideman. Once available only in Japan, the elegant Richie Kotzen Telecaster guitar is now available worldwide, with features including a beautiful flame maple top on a comfortably contoured ash body, gold hardware and a distinctive combination of DiMarzioĀ® pickups.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Brown Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Telecaster |
| Body Material | Ash with Flame Maple Laminated Top |
| Body Finish | Ash with Flame Maple Laminated Top |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape |
Large C
|
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material |
Synthetic Bone
|
| Nut Width | 1.650 (42 mm) |
| Neck Pickups | DiMarzio® The Chopper T⢠DP384 |
| Bridge Pickups |
Dimarzio® Twang King⢠DP172G
|
| Controls |
Master Volume, Series/Parallel Rotary Switch
|
| Bridge | 6-Saddle String-Through-Body TeleĀ® with Block Steel Saddles |
| Tuners | GotohĀ® Cast/Sealed |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |

















