
Fender Standard Jazz Bass, Laurel Fingerboard - Olympic White
Built to accompany players on their formative musical adventures, the FenderĀ® Standard Jazz BassĀ® delivers the approachable playability and inspiring tone that made Fender an icon of rock & roll. Powered by a set of Fender Standard pickups for high-output sonic character and an inviting āModern Cā-shaped neck for superior playing comfort, this J BassĀ® truly sets the standard for the Fender experience.
Features
- Poplar body with gloss finish
- Fender Standard ceramic single-coil J Bass pickups
- 4-saddle bridge with satin chrome saddles
- āModern Cā-shaped maple neck with satin finish
- 9.5"-radius fingerboard
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Olympic White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Nut Material | Micarta |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Neck Pickup | Standard Single-Coil Jazz Bass |
| Bridge Pickup | Standard Single-Coil Jazz Bass |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Pickguard | 3-PlyĀ White |
| Bridge | Standard Top-Load with Satin Chrome Steel Barrel Saddles |
| Tuners | FenderĀ® Standard Open-Gear with Clover Keys |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
Original: $644.83
-65%$644.83
$225.69Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Built to accompany players on their formative musical adventures, the FenderĀ® Standard Jazz BassĀ® delivers the approachable playability and inspiring tone that made Fender an icon of rock & roll. Powered by a set of Fender Standard pickups for high-output sonic character and an inviting āModern Cā-shaped neck for superior playing comfort, this J BassĀ® truly sets the standard for the Fender experience.
Features
- Poplar body with gloss finish
- Fender Standard ceramic single-coil J Bass pickups
- 4-saddle bridge with satin chrome saddles
- āModern Cā-shaped maple neck with satin finish
- 9.5"-radius fingerboard
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Olympic White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Nut Material | Micarta |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Neck Pickup | Standard Single-Coil Jazz Bass |
| Bridge Pickup | Standard Single-Coil Jazz Bass |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Pickguard | 3-PlyĀ White |
| Bridge | Standard Top-Load with Satin Chrome Steel Barrel Saddles |
| Tuners | FenderĀ® Standard Open-Gear with Clover Keys |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |























