
Fender Standard Stratocaster HSS, Laurel Fingerboard Electric Guitar - Black
Built to accompany players on their formative musical adventures, the FenderĀ® Standard StratocasterĀ® HSS delivers the approachable playability and inspiring tone that made Fender an icon of rock & roll. Powered by a set of Fender Standard pickups for high-output sonic character and an inviting āModern Cā-shaped neck for superior playing comfort, this StratĀ® truly sets the standard for the Fender experience.
Features
- Poplar body with gloss finish
- Fender Standard ceramic humbucking and single-coil Stratocaster pickups
- 2-point synchronized tremolo bridge with satin chrome saddles
- āModern Cā-shaped maple neck with satin finish
- 9.5"-radius fingerboard
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Nut Material | Micarta |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Neck Pickup | Standard Single-Coil Strat |
| Middle Pickup | Standard Single-Coil Strat |
| Bridge Pickup | Standard Humbucking |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Control Knobs | White |
| Pickguard | 3-PlyĀ Black |
| Bridge | Standard 2-Point Tremolo with Satin Chrome Steel Block Saddles |
| Tuners | FenderĀ® Standard Cast/Sealed with Hex Buttons |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case / GigBag | Not Included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Built to accompany players on their formative musical adventures, the FenderĀ® Standard StratocasterĀ® HSS delivers the approachable playability and inspiring tone that made Fender an icon of rock & roll. Powered by a set of Fender Standard pickups for high-output sonic character and an inviting āModern Cā-shaped neck for superior playing comfort, this StratĀ® truly sets the standard for the Fender experience.
Features
- Poplar body with gloss finish
- Fender Standard ceramic humbucking and single-coil Stratocaster pickups
- 2-point synchronized tremolo bridge with satin chrome saddles
- āModern Cā-shaped maple neck with satin finish
- 9.5"-radius fingerboard
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Stratocaster |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyester |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Modern "C" |
| Neck Finish | Satin Urethane with Gloss Urethane Headstock Face |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Number of Frets | 21 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Nut Material | Micarta |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Neck Pickup | Standard Single-Coil Strat |
| Middle Pickup | Standard Single-Coil Strat |
| Bridge Pickup | Standard Humbucking |
| Controls | Master Volume, Tone 1. (Neck/Middle Pickups), Tone 2. (Bridge Pickup) |
| Control Knobs | White |
| Pickguard | 3-PlyĀ Black |
| Bridge | Standard 2-Point Tremolo with Satin Chrome Steel Block Saddles |
| Tuners | FenderĀ® Standard Cast/Sealed with Hex Buttons |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case / GigBag | Not Included |























