
Fender Vintera II Road Worn 60s Telecaster Limited Edition Electric Guitar - Blonde
Revive the timeless sound of the ā60s with the VinteraĀ® II Road WornĀ® ā60s TelecasterĀ® and experience the iconic looks, inspiring feel and incomparable tone that only a Fender can deliver.
Featuring a variety of vintage colors finished in Road WornĀ® aged nitrocellulose lacquer, the VinteraĀ® II Road WornĀ® ā60s TelecasterĀ® recreates the look and feel of a well-played classic. The limited Road Worn models are enhanced with a new subtle aging process combining light checking, gentle wear patterns and a semi-gloss finish, while maintaining the authentic broken-in feel players love about vintage Fenders. The ā60s āCā-shape maple neck with 7.25ā radius rosewood fingerboard and vintage-tall frets provides supreme comfort and outstanding feel. Under the hood, youāll find a pair of vintage-style ā60s pickups that deliver all the crystal-clear chime and raw, steely twang that made FenderĀ® famous. Other features include a vintage-style 3-saddle bridge with slotted steel saddles and vintage-style tuning machines for enhanced tuning stability.
Experience the unmistakable vintage feel and unmatched sound of a classic FenderĀ® with the VinteraĀ® II Road WornĀ® ā60s TelecasterĀ® today.
Features
- Alder Body Road WornĀ® Nitrocellulose lacquer finish
- 7.25" Radius Maple Or Rosewood Fingerboard with Vintage Tall Frets
- Early-'60s "C"-Shape Neck with Road WornĀ® Nitrocellulose lacquer Finish
- Vintage-Style Mid-'60s Pickups
- Vintage-Style 3-Saddle Bridge with Slotted Steel Saddles
- Vintage-Style Tuning Machines
Specs
| Category | Solid Body |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Road WornĀ® Nitrocellulose Lacquer |
| Body Shape/Style | TelecasterĀ®, Solid Body |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Early '60s āCā |
| Neck Finish | Road WornĀ® Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Frets | 21 Vintage Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Pickups | 2 x Vintage-Style '60s Single-Coil TeleĀ® |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade (Bridge / Bridge + Neck / Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style TeleĀ® with Slotted Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 4-Screw Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Tuning Machines | FenderĀ® Vintage-Style |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009ā.042) |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
| Case/Gig Bag | Hardshell Case |
| Color | Blonde |
Original: $1,720.74
-65%$1,720.74
$602.26Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Revive the timeless sound of the ā60s with the VinteraĀ® II Road WornĀ® ā60s TelecasterĀ® and experience the iconic looks, inspiring feel and incomparable tone that only a Fender can deliver.
Featuring a variety of vintage colors finished in Road WornĀ® aged nitrocellulose lacquer, the VinteraĀ® II Road WornĀ® ā60s TelecasterĀ® recreates the look and feel of a well-played classic. The limited Road Worn models are enhanced with a new subtle aging process combining light checking, gentle wear patterns and a semi-gloss finish, while maintaining the authentic broken-in feel players love about vintage Fenders. The ā60s āCā-shape maple neck with 7.25ā radius rosewood fingerboard and vintage-tall frets provides supreme comfort and outstanding feel. Under the hood, youāll find a pair of vintage-style ā60s pickups that deliver all the crystal-clear chime and raw, steely twang that made FenderĀ® famous. Other features include a vintage-style 3-saddle bridge with slotted steel saddles and vintage-style tuning machines for enhanced tuning stability.
Experience the unmistakable vintage feel and unmatched sound of a classic FenderĀ® with the VinteraĀ® II Road WornĀ® ā60s TelecasterĀ® today.
Features
- Alder Body Road WornĀ® Nitrocellulose lacquer finish
- 7.25" Radius Maple Or Rosewood Fingerboard with Vintage Tall Frets
- Early-'60s "C"-Shape Neck with Road WornĀ® Nitrocellulose lacquer Finish
- Vintage-Style Mid-'60s Pickups
- Vintage-Style 3-Saddle Bridge with Slotted Steel Saddles
- Vintage-Style Tuning Machines
Specs
| Category | Solid Body |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Road WornĀ® Nitrocellulose Lacquer |
| Body Shape/Style | TelecasterĀ®, Solid Body |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | Early '60s āCā |
| Neck Finish | Road WornĀ® Nitrocellulose Lacquer |
| Neck Construction | 4-Bolt Standard |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 7.25" (184.1 mm) |
| Frets | 21 Vintage Tall |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.650" (42 mm) |
| Truss Rod | Vintage-Style Butt Adjust |
| Position Inlays | Black Dot |
| Side Dots | Black |
| Pickups | 2 x Vintage-Style '60s Single-Coil TeleĀ® |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Switching | 3-Position Blade (Bridge / Bridge + Neck / Neck) |
| Bridge | 3-Saddle Vintage-Style TeleĀ® with Slotted Steel Saddles |
| Bridge Mounting | 4-Screw Vintage-Style |
| Hardware Finish | Nickel/Chrome |
| Pickguard | 1-Ply White |
| Tuning Machines | FenderĀ® Vintage-Style |
| String Trees | Butterfly |
| Strings | FenderĀ® USA 250L Nickel Plated Steel (.009ā.042) |
| Neck Plate | 4-Bolt Vintage-Style |
| Strap Buttons | Vintage-Style |
| Case/Gig Bag | Hardshell Case |
| Color | Blonde |

















