
Ibanez RG8565R j.custom Electric Guitar w/Hardshell Case - Charmant Wine Red
The RG is the most recognizable and distinctive guitar in the Ibanez line. Three decades of metal have forged this high-performance machine, honing it for both speed and strength. Whether you favor a hardtail (fixed) bridge or our industry-leading locking tremolo system, the RG is a precision instrument.
Ibanez j.custom guitars are manufactured by an elite group of highly skilled luthiers trained in producing instruments of uncompromised quality. The j.custom designation represents every advance in design and technology Ibanez has developed over the decades: the best woods, neck, fret treatments, in-demand pickup, and top-quality hardware. Each is masterfully crafted to the highest standards to ensure unparalleled sound, maximum playability and exquisite beauty.
Features
- j.Custom Japanese Craftsmanship: The ultimate in Ibanez build quality and attention to detail
- Super Wizard 5-Piece Maple/Wenge Neck: Provides extra-smooth playing with "Velvetouch" finish on the back of the neck that ensures a "just right" feel and easy playability
- Rosewood Fretboard: Provides a well-balanced solid tone with a focused mid range
- Jumbo Fret: The wide and tall fret-type offers a quick response, good articulation when playing chords and clear tone when playing single notes.
- j.custom Fret Edge Treatment: Provides the ultimate smooth touch around every single fret
- Exotic Hard Maple (4mm) Top / African Mahogany Body: Provides a warm tone with rich resonance
- DiMarzio Air Norton S / The Tone Zone Pickups: Provides a huge sound with a broad dynamic range.
- Gotoh Machine Heads: Provides superior precision, a smooth feel, and excellent tuning accuracy
- Edge Tremolo Bridge: Offers exceptional tuning stability, precise intonation adjustment, and playing comfort
- Gotoh Strap Lock Pins: Protect your guitar from falling under tough stage performance
- All Access Neck Joint: j.custom special neck joint offers superior playability at the high frets
- Luminlay Side Dots: The Luminlay side dot position marks make it easy for players to see fretboard position marks when performing on dark stages
- Included Hardshell Case: Professional protection for transport and storage
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Charmant Wine Red |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | RG |
| Body Material | 4mm Exotic Hard Maple Top with African Mahogany Body |
| Neck Material | 5-Piece Maple/Wenge |
| Neck Shape | RG j.custom Super Wizard |
| Fretboard Material | Bound Rosewood |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Tree of Life Inlays with Luminlay Side Dots |
| Fret Size | Jumbo (j.custom fret edge treatment) |
| Fretboard Radius | 430mm |
| Nut Material | Locking |
| Nut Width | 43mm |
| Neck Pickup | DiMarzio® Air Norton S™ Humbucker (Passive/Alnico) |
| Bridge Pickup | DiMarzio® The Tone Zone® Humbucker (Passive/Alnico) |
| Controls | 1 x Volume, 1 x Tone, 3-Way Lever Switch |
| Bridge | Edge Tremolo |
| Tuners | Gotoh |
| Strings | D'Addario® EXL120 (.009/.011/.016/.024/.032/.042) |
| Case/ Bag | Hardshell Case |
Original: $4,661.56
-65%$4,661.56
$1,631.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The RG is the most recognizable and distinctive guitar in the Ibanez line. Three decades of metal have forged this high-performance machine, honing it for both speed and strength. Whether you favor a hardtail (fixed) bridge or our industry-leading locking tremolo system, the RG is a precision instrument.
Ibanez j.custom guitars are manufactured by an elite group of highly skilled luthiers trained in producing instruments of uncompromised quality. The j.custom designation represents every advance in design and technology Ibanez has developed over the decades: the best woods, neck, fret treatments, in-demand pickup, and top-quality hardware. Each is masterfully crafted to the highest standards to ensure unparalleled sound, maximum playability and exquisite beauty.
Features
- j.Custom Japanese Craftsmanship: The ultimate in Ibanez build quality and attention to detail
- Super Wizard 5-Piece Maple/Wenge Neck: Provides extra-smooth playing with "Velvetouch" finish on the back of the neck that ensures a "just right" feel and easy playability
- Rosewood Fretboard: Provides a well-balanced solid tone with a focused mid range
- Jumbo Fret: The wide and tall fret-type offers a quick response, good articulation when playing chords and clear tone when playing single notes.
- j.custom Fret Edge Treatment: Provides the ultimate smooth touch around every single fret
- Exotic Hard Maple (4mm) Top / African Mahogany Body: Provides a warm tone with rich resonance
- DiMarzio Air Norton S / The Tone Zone Pickups: Provides a huge sound with a broad dynamic range.
- Gotoh Machine Heads: Provides superior precision, a smooth feel, and excellent tuning accuracy
- Edge Tremolo Bridge: Offers exceptional tuning stability, precise intonation adjustment, and playing comfort
- Gotoh Strap Lock Pins: Protect your guitar from falling under tough stage performance
- All Access Neck Joint: j.custom special neck joint offers superior playability at the high frets
- Luminlay Side Dots: The Luminlay side dot position marks make it easy for players to see fretboard position marks when performing on dark stages
- Included Hardshell Case: Professional protection for transport and storage
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Charmant Wine Red |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | RG |
| Body Material | 4mm Exotic Hard Maple Top with African Mahogany Body |
| Neck Material | 5-Piece Maple/Wenge |
| Neck Shape | RG j.custom Super Wizard |
| Fretboard Material | Bound Rosewood |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Tree of Life Inlays with Luminlay Side Dots |
| Fret Size | Jumbo (j.custom fret edge treatment) |
| Fretboard Radius | 430mm |
| Nut Material | Locking |
| Nut Width | 43mm |
| Neck Pickup | DiMarzio® Air Norton S™ Humbucker (Passive/Alnico) |
| Bridge Pickup | DiMarzio® The Tone Zone® Humbucker (Passive/Alnico) |
| Controls | 1 x Volume, 1 x Tone, 3-Way Lever Switch |
| Bridge | Edge Tremolo |
| Tuners | Gotoh |
| Strings | D'Addario® EXL120 (.009/.011/.016/.024/.032/.042) |
| Case/ Bag | Hardshell Case |

















