
Jackson American Series Rhoads RR24 Electric Guitar - Satin Black, Ebony Fingerboard
Jackson American Series Rhoads RR24 Electric Guitar ā Satin Black, Ebony Fingerboard is a bold and brutal shred machine born in the USA. Handcrafted at the Corona, California factory, this iconic axe is designed for speed, precision, and searing metal tone. The offset Rhoads V-shaped alder body is as aggressive visually as it is sonically, while the neck-through three-piece maple neck with graphite reinforcement ensures endless sustain and flawless stability.
A sleek 12"-16" compound-radius ebony fingerboard with 24 jumbo stainless-steel frets allows effortless bends and lightning-fast runs. The Seymour DuncanĀ® JB (bridge) and ā59 (neck) pickups provide tight, expressive tonesāranging from roaring distortion to singing leads. A Floyd RoseĀ® 1500 Series double-locking tremolo keeps tuning rock-solid, even under extreme tremolo abuse. Finished in Satin Black with inverted sharkfin inlays, the RR24 is pure American metal at its finest.
Features
- Made in Corona, California ā premium U.S. build
- Alder body with aggressive offset Rhoads shape
- Through-body 3-piece maple neck with graphite reinforcement
- 12ā-16ā compound-radius ebony fingerboard with rolled edges
- 24 jumbo stainless-steel frets with inverted mother of pearl sharkfin inlays
- Seymour DuncanĀ® JB (TB-4) bridge and ā59 (SH-1N) neck humbuckers
- Floyd RoseĀ® 1500 Series double-locking tremolo system
- 3-way blade switch, single volume, and single tone control
- LuminlayĀ® side dots for visibility on dark stages
- GotohĀ® MG-T locking tuners & DunlopĀ® dual-locking strap buttons
- Includes JacksonĀ® Foam-Core Case
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | American Series |
| Orientation | Right-Hand |
| Body Shape | Rhoads V |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Satin |
| Color | Satin Black |
| Neck Material | 3-Piece Maple |
| Neck Construction | Neck-Through-Body with Graphite Reinforcement |
| Neck Finish | Satin, Color Matched |
| Neck Shape | Speed Neck |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Material | Ebony |
| Fingerboard Radius | 12"-16" Compound (304.8 mm - 406.4 mm) |
| Number of Frets | 24 |
| Fret Size | Jumbo Stainless Steel |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® 1500 Series Locking |
| Position Inlays | Inverted Mother of Pearl Sharkfin |
| Side Dots | LuminlayĀ® |
| Truss Rod | Dual-Action with Heel-Mount Adjustment Wheel |
| Pickups | Seymour DuncanĀ® JB⢠TB-4 (Bridge), ā59⢠SH-1N (Neck) |
| Controls | Volume, Tone |
| Pickup Switching | 3-Position Blade: Position 1 ā Bridge, Position 2 ā Bridge + Neck, Position 3 ā Neck |
| Bridge | Floyd RoseĀ® 1500 Series Double-Locking Tremolo |
| Tuning Machines | GotohĀ® MG-T Locking |
| Hardware Finish | Black |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009ā.042) |
| Strap Buttons | DunlopĀ® Dual-Locking |
| Case | JacksonĀ® Foam-Core Case Included |
Original: $3,227.02
-65%$3,227.02
$1,129.46Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Jackson American Series Rhoads RR24 Electric Guitar ā Satin Black, Ebony Fingerboard is a bold and brutal shred machine born in the USA. Handcrafted at the Corona, California factory, this iconic axe is designed for speed, precision, and searing metal tone. The offset Rhoads V-shaped alder body is as aggressive visually as it is sonically, while the neck-through three-piece maple neck with graphite reinforcement ensures endless sustain and flawless stability.
A sleek 12"-16" compound-radius ebony fingerboard with 24 jumbo stainless-steel frets allows effortless bends and lightning-fast runs. The Seymour DuncanĀ® JB (bridge) and ā59 (neck) pickups provide tight, expressive tonesāranging from roaring distortion to singing leads. A Floyd RoseĀ® 1500 Series double-locking tremolo keeps tuning rock-solid, even under extreme tremolo abuse. Finished in Satin Black with inverted sharkfin inlays, the RR24 is pure American metal at its finest.
Features
- Made in Corona, California ā premium U.S. build
- Alder body with aggressive offset Rhoads shape
- Through-body 3-piece maple neck with graphite reinforcement
- 12ā-16ā compound-radius ebony fingerboard with rolled edges
- 24 jumbo stainless-steel frets with inverted mother of pearl sharkfin inlays
- Seymour DuncanĀ® JB (TB-4) bridge and ā59 (SH-1N) neck humbuckers
- Floyd RoseĀ® 1500 Series double-locking tremolo system
- 3-way blade switch, single volume, and single tone control
- LuminlayĀ® side dots for visibility on dark stages
- GotohĀ® MG-T locking tuners & DunlopĀ® dual-locking strap buttons
- Includes JacksonĀ® Foam-Core Case
Specs
| Category | Solid Body |
| Series | American Series |
| Orientation | Right-Hand |
| Body Shape | Rhoads V |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Satin |
| Color | Satin Black |
| Neck Material | 3-Piece Maple |
| Neck Construction | Neck-Through-Body with Graphite Reinforcement |
| Neck Finish | Satin, Color Matched |
| Neck Shape | Speed Neck |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Fingerboard Material | Ebony |
| Fingerboard Radius | 12"-16" Compound (304.8 mm - 406.4 mm) |
| Number of Frets | 24 |
| Fret Size | Jumbo Stainless Steel |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® 1500 Series Locking |
| Position Inlays | Inverted Mother of Pearl Sharkfin |
| Side Dots | LuminlayĀ® |
| Truss Rod | Dual-Action with Heel-Mount Adjustment Wheel |
| Pickups | Seymour DuncanĀ® JB⢠TB-4 (Bridge), ā59⢠SH-1N (Neck) |
| Controls | Volume, Tone |
| Pickup Switching | 3-Position Blade: Position 1 ā Bridge, Position 2 ā Bridge + Neck, Position 3 ā Neck |
| Bridge | Floyd RoseĀ® 1500 Series Double-Locking Tremolo |
| Tuning Machines | GotohĀ® MG-T Locking |
| Hardware Finish | Black |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009ā.042) |
| Strap Buttons | DunlopĀ® Dual-Locking |
| Case | JacksonĀ® Foam-Core Case Included |

















