
Jackson - JS Series Dinky Arch Top JS22 DKA - Natural Oil | Electric Guitars | 2910121557
Swift, deadly and affordable, JacksonĀ® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
Crafted for the southpaw, the JS Series Dinky⢠Arch Top JS22 DKA LH has a poplar body with arched top, bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement and a 12ā-16ā compound-radius bound amaranth fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
A pair of Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets cranks out clear tone with plenty of girth, and can be shaped with a three-way toggle switch and single volume and tone controls.
Delivering more for less, the JS22 DKA LH is available in Gloss Black and features all-black hardware including a synchronized fulcrum tremolo bridge, standard strap buttons and die-cast tuners.
Ā
Specs
|
Ā
Type |
Solid Body |
|
Ā
Colour |
Natural Oil
|
| Orientation | LeftĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dinky |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Hand-Rubbed Oil |
| Neck Material | Maple |
|
Ā
Neck Finish |
Satin |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Bridge Pickups |
Ā
JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-PositionĀ Blade |
| Bridge | 2-Point Fulcrum Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā
Original: $235.98
-65%$235.98
$82.59Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Swift, deadly and affordable, JacksonĀ® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
Crafted for the southpaw, the JS Series Dinky⢠Arch Top JS22 DKA LH has a poplar body with arched top, bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement and a 12ā-16ā compound-radius bound amaranth fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
A pair of Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets cranks out clear tone with plenty of girth, and can be shaped with a three-way toggle switch and single volume and tone controls.
Delivering more for less, the JS22 DKA LH is available in Gloss Black and features all-black hardware including a synchronized fulcrum tremolo bridge, standard strap buttons and die-cast tuners.
Ā
Specs
|
Ā
Type |
Solid Body |
|
Ā
Colour |
Natural Oil
|
| Orientation | LeftĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dinky |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Hand-Rubbed Oil |
| Neck Material | Maple |
|
Ā
Neck Finish |
Satin |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Bridge Pickups |
Ā
JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-PositionĀ Blade |
| Bridge | 2-Point Fulcrum Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā























