Jackson JS Series Dinky Arch Top JS32 DKA - Satin Black - Amaranth Fingerboard | Electric Guitars | 2910248568

Jackson JS Series Dinky Arch Top JS32 DKA - Satin Black - Amaranth Fingerboard | Electric Guitars | 2910248568
Swift, deadly and affordable, JacksonĀ® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky⢠Arch Top JS32 DKA has a poplar or nato (Natural Oil only) body with arched top, bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement and a 12ā-16ā compound-radius amaranth fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
A pair of Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets cranks out clear tone with plenty of girth, and can be shaped with a three-way toggle switch and single volume and tone controls.
Available in several striking finishes, the JS32 DKA also features white neck binding and all-black hardware including a Jackson-branded Floyd RoseĀ® double-locking tremolo bridge, standard strap buttons and die-cast tuners.
Ā
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Satin Black |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dinky |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Maple |
|
Neck Finish
|
Satin |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Licensed JacksonĀ® |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Bridge Pickups |
JacksonĀ® High-Output Humbucking
|
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-PositionĀ Blade |
| Bridge | Floyd RoseĀ® Licensed JacksonĀ® Double-Locking Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
Ā
Original: $429.65
-65%$429.65
$150.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Swift, deadly and affordable, JacksonĀ® JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinky⢠Arch Top JS32 DKA has a poplar or nato (Natural Oil only) body with arched top, bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement and a 12ā-16ā compound-radius amaranth fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
A pair of Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets cranks out clear tone with plenty of girth, and can be shaped with a three-way toggle switch and single volume and tone controls.
Available in several striking finishes, the JS32 DKA also features white neck binding and all-black hardware including a Jackson-branded Floyd RoseĀ® double-locking tremolo bridge, standard strap buttons and die-cast tuners.
Ā
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Satin Black |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dinky |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | Maple |
|
Neck Finish
|
Satin |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Licensed JacksonĀ® |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Bridge Pickups |
JacksonĀ® High-Output Humbucking
|
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-PositionĀ Blade |
| Bridge | Floyd RoseĀ® Licensed JacksonĀ® Double-Locking Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
Ā























