Jackson JS Series Dinky Arch Top JS32Q DKA HT Electric Guitar - Transparent Green Burst, Amaranth Fingerboard

Jackson JS Series Dinky Arch Top JS32Q DKA HT Electric Guitar - Transparent Green Burst, Amaranth Fingerboard
Swift, deadly, and affordable, the Jackson JS Series guitars bring classic Jackson tone, looks, and playability within reach. The JS Series Dinky Arch Top JS32Q DKA HT features a poplar body with a beautiful quilt maple arched art-grain top and a bolt-on maple speed neck with scarf joint and graphite reinforcement for rock-solid stability. The 12"-16" compound radius bound amaranth fingerboard hosts 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays, providing comfortable chording near the nut and optimal shred articulation toward the heel.
Powered by direct mount dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets, this guitar features a three-way pickup blade switch, Jackson HT6 string-through-body hardtail bridge, and sealed die-cast tuners. Available in Transparent Green Burst, Transparent Black Burst, and Transparent Purple Burst finishes with pointy black headstocks and all-black hardware, the JS32Q DKA HT combines classic Jackson style with modern performance and affordability.
Features
- 25.5" scale length for fast, precise playing
- Bolt-on maple neck with graphite reinforcement and scarf joint for stability
- 12"-16" compound radius bound amaranth fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays
- Poplar body with quilt maple art-grain top
- Jackson HT6 string-through-body hardtail bridge
- Jackson sealed die-cast tuners and standard strap buttons
- High-output humbucking pickups for aggressive, versatile tone
- Three-position pickup blade switch, single volume and single tone control
- Available in Transparent Green Burst, Transparent Black Burst, and Transparent Purple Burst finishes
- Pointed 6-in-line black headstock with black hardware
Specs
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Neck Construction | Bolt-On with Graphite Reinforcement and Scarf Joint |
| Fingerboard Material | Amaranth |
| Fingerboard Radius | 12"-16" Compound (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Number of Frets | 24, Jumbo |
| Position Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Truss Rod Nut | Adjustment at Nut |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Body Material | Poplar |
| Body Top | Quilt Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Body Shape | Dinky |
| Headstock | Jackson Pointed 6-In-Line, Black |
| Headstock Binding | White |
| Bridge | Jackson HT6 String-Through-Body Hardtail |
| Tuning Machines | Jackson Sealed Die-Cast |
| Neck Plate | Jackson |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Switch Tip | Black |
| Hardware Finish | Black |
| Strap Buttons | Standard |
| Bridge Pickup | Jackson High-Output Humbucking |
| Neck Pickup | Jackson High-Output Humbucking |
| Pickup Configuration | HH |
| Controls | Volume, Tone |
| Switching | 3-Position Blade: Position 1 Bridge Pickup, Position 2 Both Pickups, Position 3 Neck Pickup |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009–.042) |
| Pickup Covers | Black |
| Case/Gigbag | Not Included |
Original: $329.23
-65%$329.23
$115.23Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Swift, deadly, and affordable, the Jackson JS Series guitars bring classic Jackson tone, looks, and playability within reach. The JS Series Dinky Arch Top JS32Q DKA HT features a poplar body with a beautiful quilt maple arched art-grain top and a bolt-on maple speed neck with scarf joint and graphite reinforcement for rock-solid stability. The 12"-16" compound radius bound amaranth fingerboard hosts 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays, providing comfortable chording near the nut and optimal shred articulation toward the heel.
Powered by direct mount dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets, this guitar features a three-way pickup blade switch, Jackson HT6 string-through-body hardtail bridge, and sealed die-cast tuners. Available in Transparent Green Burst, Transparent Black Burst, and Transparent Purple Burst finishes with pointy black headstocks and all-black hardware, the JS32Q DKA HT combines classic Jackson style with modern performance and affordability.
Features
- 25.5" scale length for fast, precise playing
- Bolt-on maple neck with graphite reinforcement and scarf joint for stability
- 12"-16" compound radius bound amaranth fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays
- Poplar body with quilt maple art-grain top
- Jackson HT6 string-through-body hardtail bridge
- Jackson sealed die-cast tuners and standard strap buttons
- High-output humbucking pickups for aggressive, versatile tone
- Three-position pickup blade switch, single volume and single tone control
- Available in Transparent Green Burst, Transparent Black Burst, and Transparent Purple Burst finishes
- Pointed 6-in-line black headstock with black hardware
Specs
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Neck Construction | Bolt-On with Graphite Reinforcement and Scarf Joint |
| Fingerboard Material | Amaranth |
| Fingerboard Radius | 12"-16" Compound (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Number of Frets | 24, Jumbo |
| Position Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Truss Rod Nut | Adjustment at Nut |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.6875" (42.86 mm) |
| Scale Length | 25.5" (648 mm) |
| Body Material | Poplar |
| Body Top | Quilt Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Body Shape | Dinky |
| Headstock | Jackson Pointed 6-In-Line, Black |
| Headstock Binding | White |
| Bridge | Jackson HT6 String-Through-Body Hardtail |
| Tuning Machines | Jackson Sealed Die-Cast |
| Neck Plate | Jackson |
| Control Knobs | Dome-Style |
| Switch Tip | Black |
| Hardware Finish | Black |
| Strap Buttons | Standard |
| Bridge Pickup | Jackson High-Output Humbucking |
| Neck Pickup | Jackson High-Output Humbucking |
| Pickup Configuration | HH |
| Controls | Volume, Tone |
| Switching | 3-Position Blade: Position 1 Bridge Pickup, Position 2 Both Pickups, Position 3 Neck Pickup |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009–.042) |
| Pickup Covers | Black |
| Case/Gigbag | Not Included |























