Jackson - JS Series Dinky JS12 - Metallic Blue - Amaranth Fingerboard | Electric Guitars | 2910112527

Jackson - JS Series Dinky JS12 - Metallic Blue - Amaranth Fingerboard | Electric Guitars | 2910112527
Swift, deadly and affordable, Jackson JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinkyâą JS12 features a poplar body, bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement for rock-solid stability and a 12â-radius rosewood fingerboard with 24 jumbo frets and white dot inlays. The flat radius allows for easier chording, feels great for rhythm playing and handles bends well during lead playing.
A pair of Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets cranks out clear tone with plenty of girth, and can be shaped with a three-way toggle switch and single volume and tone controls.
The JS12 has all-black hardware, including the synchronized fulcrum tremolo bridge, die-cast tuners and standard strap buttons.
Offering more for less, the JS12 comes in four finishes âGloss Black, Metallic Blue, Metallic Red or Snow White.
Â
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Metallic Blue |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dinky |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 1-Piece Bolt-On Maple with Graphite Reinforcement and Scarf Joint |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonÂź High-Output Humbucking |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | JacksonÂź High-Output Humbucking |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-Position Blade |
| Bridge | 2-Point Fulcrum Tremolo |
| Tuners | JacksonÂź Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Â
Original: $214.46
-65%$214.46
$75.06Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Swift, deadly and affordable, Jackson JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
The JS Series Dinkyâą JS12 features a poplar body, bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement for rock-solid stability and a 12â-radius rosewood fingerboard with 24 jumbo frets and white dot inlays. The flat radius allows for easier chording, feels great for rhythm playing and handles bends well during lead playing.
A pair of Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets cranks out clear tone with plenty of girth, and can be shaped with a three-way toggle switch and single volume and tone controls.
The JS12 has all-black hardware, including the synchronized fulcrum tremolo bridge, die-cast tuners and standard strap buttons.
Offering more for less, the JS12 comes in four finishes âGloss Black, Metallic Blue, Metallic Red or Snow White.
Â
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Metallic Blue |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Dinky |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 1-Piece Bolt-On Maple with Graphite Reinforcement and Scarf Joint |
| Neck Finish | Satin Urethane |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | White Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12 (305 mm) |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonÂź High-Output Humbucking |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | JacksonÂź High-Output Humbucking |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-Position Blade |
| Bridge | 2-Point Fulcrum Tremolo |
| Tuners | JacksonÂź Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Â



















