
Jackson - JS Series Rhoads JS32 - LH - Satin Gray | Electric Guitars | 2911147522
Swift, deadly and affordable, Jackson JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
Built for the lefty, the Rhoads JS32 LH has a poplar body and a bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement and scarf joint for rock-solid stability. Hosting 24 jumbo frets and pearloid sharkifn inlays, the 12ā-16ā compound radius fully bound amaranth fingerboard creates the ideal playing surface for fat riffs and easy chording near the nut while gradually flattening in the upper registers for lightning-quick solos and wide bends without fear of fretting out.
Other great features include dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets, single volume and tone controls, three-way toggle switch, a Jackson-branded Floyd RoseĀ® double-locking tremolo bridge and sealed die-cast tuners.
This angular left-handed axe is available in Satin Gray with a black pickguard and all-black hardware
Ā
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Satin Grey |
| Orientation | LeftĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Rhoads |
| Body Material | PoplarĀ |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | 1-Piece Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Licensed JacksonĀ® |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-PositionĀ Blade |
| Bridge | Floyd RoseĀ® Licensed JacksonĀ® Double-Locking Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Swift, deadly and affordable, Jackson JS Series guitars take an epic leap forward, making it easier than ever to get classic Jackson tone, looks and playability without breaking the bank.
Built for the lefty, the Rhoads JS32 LH has a poplar body and a bolt-on maple speed neck with graphite reinforcement and scarf joint for rock-solid stability. Hosting 24 jumbo frets and pearloid sharkifn inlays, the 12ā-16ā compound radius fully bound amaranth fingerboard creates the ideal playing surface for fat riffs and easy chording near the nut while gradually flattening in the upper registers for lightning-quick solos and wide bends without fear of fretting out.
Other great features include dual Jackson high-output humbucking pickups with ceramic magnets, single volume and tone controls, three-way toggle switch, a Jackson-branded Floyd RoseĀ® double-locking tremolo bridge and sealed die-cast tuners.
This angular left-handed axe is available in Satin Gray with a black pickguard and all-black hardware
Ā
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Satin Grey |
| Orientation | LeftĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Rhoads |
| Body Material | PoplarĀ |
| Body Finish | Satin |
| Neck Material | 1-Piece Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Fretboard Material | Amaranth |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Licensed JacksonĀ® |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-PositionĀ Blade |
| Bridge | Floyd RoseĀ® Licensed JacksonĀ® Double-Locking Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā























