Jackson Pro Series Rhoads RR3 - Ivory With Black Pinstripes - Ebony | Electric Guitars | 2914312557

Jackson Pro Series Rhoads RR3 - Ivory With Black Pinstripes - Ebony | Electric Guitars | 2914312557
Continuing our legacy of inspiring guitar shredders across the world, the high-tech Rhoads RR3 has landed. The latest evolution of a classic instrument designed for technical guitar playing, the Rhoads RR3 melds versatile tone with classic rock style and innovative technology for a purebred machine that proudly exhibits Jacksonās deep-running bloodline.
The RR3 features a one-piece maple neck-through-body with a pair of graphite rods for reinforcement against the assaults of temperature and humidity, remaining true for unbeatable performance. Engineered for blazing guitar work, the 12ā-16ā compound radius ebony fingerboard is more curved by the nut for comfortable chording and flattens out as you move up the neck for increasingly fast playing speed and wide bends without fretting out.
Chosen specifically for their incredible sound, a pair of modern Seymour DuncanĀ® Distortion humbucking pickups drives this guitarās voice, combining for highly balanced, flexible tone, with plenty of high output for pristine cleans and snarling distortion. The sensitive Floyd RoseĀ® 1000 Series recessed double-locking tremolo system adds expressive vibrato to notes and chords with the tap of a finger, along with rock-solid tuning performance and precise intonation.
Instantly recognizable from the front row or the nosebleed seats, Jacksonās hallmark styles have spawned many imitators, but none comes close to the original metal machines we create. From the gold hardware to the unique inlays, pointed 6-in-line headstock and stylishly cool aesthetics has been one of our calling cards for decades. Forged in the pit and engineered for fiery playing, the Pro Rhoads RR3 is the ideal instrument for players who arenāt afraid to turn up and cut loose on their guitars.
Ā
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Ivory with Black Pinstripes |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Rhoads |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 1-Piece Maple |
| Neck Finish | Oiled |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Locking |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | Seymour DuncanĀ® Distortion SH-6N |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | Seymour DuncanĀ® SH-6 Distortion |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-Position Toggle |
| Bridge | Floyd RoseĀ® FRT-O1000 Double Locking 2-Point Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Die-Cast Locking |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Continuing our legacy of inspiring guitar shredders across the world, the high-tech Rhoads RR3 has landed. The latest evolution of a classic instrument designed for technical guitar playing, the Rhoads RR3 melds versatile tone with classic rock style and innovative technology for a purebred machine that proudly exhibits Jacksonās deep-running bloodline.
The RR3 features a one-piece maple neck-through-body with a pair of graphite rods for reinforcement against the assaults of temperature and humidity, remaining true for unbeatable performance. Engineered for blazing guitar work, the 12ā-16ā compound radius ebony fingerboard is more curved by the nut for comfortable chording and flattens out as you move up the neck for increasingly fast playing speed and wide bends without fretting out.
Chosen specifically for their incredible sound, a pair of modern Seymour DuncanĀ® Distortion humbucking pickups drives this guitarās voice, combining for highly balanced, flexible tone, with plenty of high output for pristine cleans and snarling distortion. The sensitive Floyd RoseĀ® 1000 Series recessed double-locking tremolo system adds expressive vibrato to notes and chords with the tap of a finger, along with rock-solid tuning performance and precise intonation.
Instantly recognizable from the front row or the nosebleed seats, Jacksonās hallmark styles have spawned many imitators, but none comes close to the original metal machines we create. From the gold hardware to the unique inlays, pointed 6-in-line headstock and stylishly cool aesthetics has been one of our calling cards for decades. Forged in the pit and engineered for fiery playing, the Pro Rhoads RR3 is the ideal instrument for players who arenāt afraid to turn up and cut loose on their guitars.
Ā
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Ivory with Black Pinstripes |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Rhoads |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 1-Piece Maple |
| Neck Finish | Oiled |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Locking |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | Seymour DuncanĀ® Distortion SH-6N |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | Seymour DuncanĀ® SH-6 Distortion |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-Position Toggle |
| Bridge | Floyd RoseĀ® FRT-O1000 Double Locking 2-Point Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Die-Cast Locking |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā

















