
Jackson Pro Series Rhoads RRT-5 - Gloss Black - Ebony | Electric Guitars | 2914331503
The Jackson Pro Series Rhoads models continue the metal legacy pioneered by the immortal Randy Rhoads. Metal has evolved dramatically over the decades, and todayās metal calls for a hotter, more aggressive tone than ever before.
Offered in a classic Gloss Black finish with gold pickguard and hardware, the RRT-5 is a formidable V-shaped axe loaded with style and supercharged features including a mahogany body, graphite-reinforced through-body maple neck with scarf joint and ultra-smooth oiled back finish. Its bound 12ā-16ā ebony fingerboard hosts 22 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
Chosen specifically for their incredible sound, a pair of modern Seymour DuncanĀ® Distortion humbucking pickups drives this guitarās voice, combining for highly balanced, flexible tone, with plenty of high output for pristine cleans and snarling distortion. The RRT-5 also features three-way toggle pickup switching and a JacksonĀ® compensated and adjustable TOM-style bridge with anchored tailpiece.
Ā
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Gloss Black with IvoryĀ Pinstripes |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Rhoads |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 1-Piece Maple Neck-Through-Body with Graphite Reinforcement and Scarf Joint |
| Neck Finish | Oiled |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.69 (43 mm) |
| Neck Pickups | Seymour DuncanĀ® Distortion SH-6N |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | Seymour DuncanĀ® SH-6 Distortion |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-Position Toggle |
| Bridge | JacksonĀ® TOM-Style Adjustable String-Through-Body |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Jackson Pro Series Rhoads models continue the metal legacy pioneered by the immortal Randy Rhoads. Metal has evolved dramatically over the decades, and todayās metal calls for a hotter, more aggressive tone than ever before.
Offered in a classic Gloss Black finish with gold pickguard and hardware, the RRT-5 is a formidable V-shaped axe loaded with style and supercharged features including a mahogany body, graphite-reinforced through-body maple neck with scarf joint and ultra-smooth oiled back finish. Its bound 12ā-16ā ebony fingerboard hosts 22 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
Chosen specifically for their incredible sound, a pair of modern Seymour DuncanĀ® Distortion humbucking pickups drives this guitarās voice, combining for highly balanced, flexible tone, with plenty of high output for pristine cleans and snarling distortion. The RRT-5 also features three-way toggle pickup switching and a JacksonĀ® compensated and adjustable TOM-style bridge with anchored tailpiece.
Ā
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Gloss Black with IvoryĀ Pinstripes |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Rhoads |
| Body Material | Mahogany |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 1-Piece Maple Neck-Through-Body with Graphite Reinforcement and Scarf Joint |
| Neck Finish | Oiled |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Black Plastic |
| Nut Width | 1.69 (43 mm) |
| Neck Pickups | Seymour DuncanĀ® Distortion SH-6N |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | Seymour DuncanĀ® SH-6 Distortion |
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-Position Toggle |
| Bridge | JacksonĀ® TOM-Style Adjustable String-Through-Body |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
| Case/ Bag | None |
Ā

















