Jackson RR1T USA Select Randy Rhoads - Ebony Fretboard - Gloss Black | Electric Guitars | 2803061803

Jackson RR1T USA Select Randy Rhoads - Ebony Fretboard - Gloss Black | Electric Guitars | 2803061803
From bridge to headstock, USA Select Series represent Jacksonās top-line best. Nowhere else will you find U.S.-built production-model shred machines of such stellar design, peerless performance and superior craftsmanship, brought to life by the best luthiers and builders in the business. Of all Jacksonās most acclaimed and beloved instrument families, the USA Select Series puts the best of Jacksonās best in your hands.
Premium features include an alder body, quartersawn eastern hard rock maple neck-thru-body, compound-radius ebony fingerboard, Seymour DuncanĀ® humbucking pickups and string-through-body bridge
Ā
Specs
Ā
|
Ā
Type |
Solid Body |
|
Ā
Colour |
Gloss Black |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Rhoads |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Quartersawn Maple |
|
Ā
Neck Finish |
Gloss |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Mother of Pearl Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | Seymour DuncanĀ® Jazz SH-2N |
| Bridge Pickups |
Ā
Seymour Duncan® JB⢠TB-4 |
| Controls | Volume 1. (Bridge Pickup), Volume 2. (Neck Pickup), Tone |
| Bridge | JacksonĀ® TOM-Style Adjustable String-Through-Body |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case/ Bag | Included JacksonĀ® V Series SKBĀ® Hardshell |
Ā
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
From bridge to headstock, USA Select Series represent Jacksonās top-line best. Nowhere else will you find U.S.-built production-model shred machines of such stellar design, peerless performance and superior craftsmanship, brought to life by the best luthiers and builders in the business. Of all Jacksonās most acclaimed and beloved instrument families, the USA Select Series puts the best of Jacksonās best in your hands.
Premium features include an alder body, quartersawn eastern hard rock maple neck-thru-body, compound-radius ebony fingerboard, Seymour DuncanĀ® humbucking pickups and string-through-body bridge
Ā
Specs
Ā
|
Ā
Type |
Solid Body |
|
Ā
Colour |
Gloss Black |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Rhoads |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Quartersawn Maple |
|
Ā
Neck Finish |
Gloss |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | Mother of Pearl Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | Seymour DuncanĀ® Jazz SH-2N |
| Bridge Pickups |
Ā
Seymour Duncan® JB⢠TB-4 |
| Controls | Volume 1. (Bridge Pickup), Volume 2. (Neck Pickup), Tone |
| Bridge | JacksonĀ® TOM-Style Adjustable String-Through-Body |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
| Case/ Bag | Included JacksonĀ® V Series SKBĀ® Hardshell |
Ā

















