Jackson X Series Adrian Smith SDXQ - Transparent Green - Maple Fretboard | Electric Guitars | 2913052587

Jackson X Series Adrian Smith SDXQ - Transparent Green - Maple Fretboard | Electric Guitars | 2913052587
Iron Maiden is one of the most successful and influential metal bands ever, thanks to the molten yet melodic guitar work of Adrian Smith. With timeless songwriting and thrilling live performances, Maiden continues to record, tour internationally and rock stadiums everywhere with electricity.
Jackson honors Smithās metal prowess with the X Series Signature Adrian Smith SDXQ, featuring a basswood San DimasĀ® body with elegant quilt maple top, two-piece bolt-on maple neck with graphite reinforcement and a 12-16 compound radius maple fingerboard with 22 jumbo frets, black dot inlays and licensed FenderĀ® StratĀ® headstock.
The SDXQ also offers an HSS pickup configuration and is powered by a Jackson high-output humbucking bridge pickup, Jackson single-coil middle pickup and single-coil neck pickup with five-way blade switching and master volume and tone controls. A non-recessed Floyd RoseĀ® Special double-locking 2-point tremolo bridge will withstand all the abuse you throw at it, providing rock-solid stability and stable tuning.
Available in a Transparent Green finish with a white pickguard and black hardware, this beauty looks as sharp as it sounds.
Ā
Specs
Ā
| Type | Solid Body |
| Colour | Transparent Green |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | San Dimas |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Special Locking |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® Single-Coil |
| Middle Pickups | JacksonĀ® Single-Coil |
| Bridge Pickups | JacksonĀ® Humbucking |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Bridge | Floyd RoseĀ® Special Double Locking 2-Point Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Iron Maiden is one of the most successful and influential metal bands ever, thanks to the molten yet melodic guitar work of Adrian Smith. With timeless songwriting and thrilling live performances, Maiden continues to record, tour internationally and rock stadiums everywhere with electricity.
Jackson honors Smithās metal prowess with the X Series Signature Adrian Smith SDXQ, featuring a basswood San DimasĀ® body with elegant quilt maple top, two-piece bolt-on maple neck with graphite reinforcement and a 12-16 compound radius maple fingerboard with 22 jumbo frets, black dot inlays and licensed FenderĀ® StratĀ® headstock.
The SDXQ also offers an HSS pickup configuration and is powered by a Jackson high-output humbucking bridge pickup, Jackson single-coil middle pickup and single-coil neck pickup with five-way blade switching and master volume and tone controls. A non-recessed Floyd RoseĀ® Special double-locking 2-point tremolo bridge will withstand all the abuse you throw at it, providing rock-solid stability and stable tuning.
Available in a Transparent Green finish with a white pickguard and black hardware, this beauty looks as sharp as it sounds.
Ā
Specs
Ā
| Type | Solid Body |
| Colour | Transparent Green |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | San Dimas |
| Body Material | Basswood |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Maple |
| Neck Finish | Satin |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 22 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Special Locking |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® Single-Coil |
| Middle Pickups | JacksonĀ® Single-Coil |
| Bridge Pickups | JacksonĀ® Humbucking |
| Controls | Master Volume, Master Tone |
| Bridge | Floyd RoseĀ® Special Double Locking 2-Point Tremolo |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | Nickel Plated Steel (.009-.042 Gauges) |

















