
Jackson X Series KEX Kelly - Gloss Black | Electric Guitars | 2916131503
Armed with a slab top, electrifying angular shape and lightning-fast neck, X Series Kelly⢠models exude metal sophistication, while also delivering massive sound and reliable performance at an exceptional value.
The KEX features lightwood and resonant basswood body-wings, one-piece through-body maple neck with graphite reinforcement and scarf joint, and a 12ā-16ā compound radius dark rosewood fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
Also equipped with a pair of volcanic Jackson high-output humbucking pickups, master volume and tone controls, three-way toggle switch and a Jackson-branded Floyd RoseĀ® licensed double-locking tremolo bridge, providing amazing tone, exceptional dynamic response and reliable performance.
The KEX is available in Satin Black with eye-catching gold hardware and white binding along the body, neck and JacksonĀ® pointed 6-in-line headstock.
Ā
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Gloss Black |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Kelly⢠|
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Maple |
|
Neck Finish
|
Gloss |
| Fretboard Material | Laurel |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Special Locking |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Bridge Pickups |
JacksonĀ® High-Output Humbucking
|
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-Position Toggle |
| Bridge | Floyd RoseĀ® Special Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Armed with a slab top, electrifying angular shape and lightning-fast neck, X Series Kelly⢠models exude metal sophistication, while also delivering massive sound and reliable performance at an exceptional value.
The KEX features lightwood and resonant basswood body-wings, one-piece through-body maple neck with graphite reinforcement and scarf joint, and a 12ā-16ā compound radius dark rosewood fingerboard with 24 jumbo frets and pearloid sharkfin inlays.
Also equipped with a pair of volcanic Jackson high-output humbucking pickups, master volume and tone controls, three-way toggle switch and a Jackson-branded Floyd RoseĀ® licensed double-locking tremolo bridge, providing amazing tone, exceptional dynamic response and reliable performance.
The KEX is available in Satin Black with eye-catching gold hardware and white binding along the body, neck and JacksonĀ® pointed 6-in-line headstock.
Ā
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Gloss Black |
| Orientation | RightĀ Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | Kelly⢠|
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | Maple |
|
Neck Finish
|
Gloss |
| Fretboard Material | Laurel |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Pearloid Sharkfin |
| Fret Size | Jumbo |
| Fretboard Radius | 12-16 Compound Radius (304.8 mm to 406.4 mm) |
| Nut Material | Floyd RoseĀ® Special Locking |
| Nut Width | 1.6875 (42.86 mm) |
| Neck Pickups | JacksonĀ® High-Output Humbucking |
| Bridge Pickups |
JacksonĀ® High-Output Humbucking
|
| Controls | Master Volume, Master Tone, 3-Position Toggle |
| Bridge | Floyd RoseĀ® Special Double-Locking Tremolo (Recessed) |
| Tuners | JacksonĀ® Sealed Die-Cast |
| Strings | 0.09-0.42 |

















