
Kramer Volante HSGT Electric Guitar - Tri-Burst
The Kramer Volante HSGT retools the company’s iconic retro-shred style for today’s high-performance players. Crafted from lightweight alder, it features forearm and body comfort carves for enhanced ergonomics and playability. Its 3-piece, satin-finished, thermally aged maple neck sports a sleek Kramer Elliptical C shape and a sculpted 5-bolt heel, giving you smooth access to the upper frets. The compound-radius maple fingerboard with 24 jumbo frets spans two full octaves, perfect for fast runs and expressive leads. For tone, it’s loaded with a powerful Kramer USA Neptune humbucker and a Triton noiseless single-coil, delivering everything from crisp cleans to saturated gain. A Kramer 2-point fulcrum tremolo and locking machine heads ensure smooth pitch bends with reliable tuning stability.
Honoring Kramer’s legacy while elevating its design, the Volante HSGT offers contemporary features for modern players. Its high-output bridge humbucker and bright, clear single-coil at the neck are wired to a versatile switching setup, including a push-pull master volume for tonal flexibility. Combined with the premium hardware, Kramer Key Lock neck stabilizer, easy-access truss rod, and a Graph Tech TUSQ XL nut, the Volante HSGT is a rock-ready shred machine with pro-level performance.
Features
- Lightweight alder body with forearm and body comfort contours
- 3-piece thermally aged satin maple neck with Kramer Elliptical C profile
- 24 jumbo frets on a compound-radius maple fingerboard (10"–14")
- Kramer USA Neptune bridge humbucker
- Triton noiseless neck single-coil
- 5-way blade selector switch with push-pull master volume for tonal flexibility
- Kramer 2-point fulcrum tremolo
- Locking machine heads for stable tuning
- Kramer Key Lock neck stabilizer and Graph Tech TUSQ XL nut
- Easy-access truss rod adjustment
- Ebony headstock with Kramer logo
Specs
| Type | Electric Guitar |
| Colour | Tri-burst |
| Orientation | Right-handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | S Style |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Polyurethane |
| Neck Material | 3-Piece Thermally Aged Maple |
| Neck Shape | Kramer Elliptical C |
| Neck Finish | Satin |
| Scale Length | 25.5" |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Dots |
| Fretboard Radius | 10"-14" Compound |
| Nut Material | GraphTech Tusq XL |
| Nut Width | 43.0 mm / 1.692 in |
| Neck Pickup | Kramer USA Triton Noiseless Single-coil |
| Bridge Pickup | Kramer USA Neptune T Humbucker |
| Controls | 1 x volume, 1 x tone (push/pull) |
| Switching | 3-way blade pickup switch |
| Bridge | Kramer 2-Point Fulcrum Tremolo |
| Tuners | Locking |
| Strings | .009-.042 |
| Case/ Bag | Gig Bag |
Original: $1,548.59
-65%$1,548.59
$542.01Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kramer Volante HSGT retools the company’s iconic retro-shred style for today’s high-performance players. Crafted from lightweight alder, it features forearm and body comfort carves for enhanced ergonomics and playability. Its 3-piece, satin-finished, thermally aged maple neck sports a sleek Kramer Elliptical C shape and a sculpted 5-bolt heel, giving you smooth access to the upper frets. The compound-radius maple fingerboard with 24 jumbo frets spans two full octaves, perfect for fast runs and expressive leads. For tone, it’s loaded with a powerful Kramer USA Neptune humbucker and a Triton noiseless single-coil, delivering everything from crisp cleans to saturated gain. A Kramer 2-point fulcrum tremolo and locking machine heads ensure smooth pitch bends with reliable tuning stability.
Honoring Kramer’s legacy while elevating its design, the Volante HSGT offers contemporary features for modern players. Its high-output bridge humbucker and bright, clear single-coil at the neck are wired to a versatile switching setup, including a push-pull master volume for tonal flexibility. Combined with the premium hardware, Kramer Key Lock neck stabilizer, easy-access truss rod, and a Graph Tech TUSQ XL nut, the Volante HSGT is a rock-ready shred machine with pro-level performance.
Features
- Lightweight alder body with forearm and body comfort contours
- 3-piece thermally aged satin maple neck with Kramer Elliptical C profile
- 24 jumbo frets on a compound-radius maple fingerboard (10"–14")
- Kramer USA Neptune bridge humbucker
- Triton noiseless neck single-coil
- 5-way blade selector switch with push-pull master volume for tonal flexibility
- Kramer 2-point fulcrum tremolo
- Locking machine heads for stable tuning
- Kramer Key Lock neck stabilizer and Graph Tech TUSQ XL nut
- Easy-access truss rod adjustment
- Ebony headstock with Kramer logo
Specs
| Type | Electric Guitar |
| Colour | Tri-burst |
| Orientation | Right-handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | S Style |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Polyurethane |
| Neck Material | 3-Piece Thermally Aged Maple |
| Neck Shape | Kramer Elliptical C |
| Neck Finish | Satin |
| Scale Length | 25.5" |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Dots |
| Fretboard Radius | 10"-14" Compound |
| Nut Material | GraphTech Tusq XL |
| Nut Width | 43.0 mm / 1.692 in |
| Neck Pickup | Kramer USA Triton Noiseless Single-coil |
| Bridge Pickup | Kramer USA Neptune T Humbucker |
| Controls | 1 x volume, 1 x tone (push/pull) |
| Switching | 3-way blade pickup switch |
| Bridge | Kramer 2-Point Fulcrum Tremolo |
| Tuners | Locking |
| Strings | .009-.042 |
| Case/ Bag | Gig Bag |

















