
Kramer Volante Quilt HSFR Electric Guitar - Magenta Burst
The Kramer Volante Quilt HSFR redefines shred-ready performance with modern upgrades for today’s fast-paced players. This sleek solidbody electric guitar pairs a lightweight alder body with a showstopping AAAA quilt maple veneer top, while forearm and body comfort carves enhance playing ergonomics. Its 3-piece, thermally aged maple neck—featuring a satin finish and Kramer’s fast Elliptical C profile—joins the body with a 5-bolt sculpted heel for smooth upper fret access. A compound-radius ebony fingerboard, 24 jumbo frets, and easy-access truss rod ensure precise, high-speed playability. Tone comes via a Kramer USA Neptune humbucker and a Triton noiseless single-coil, combining for versatile cleans, crunchy rhythms, and blazing leads.
Rounding out this high-performance package, the Volante Quilt HSFR boasts a Floyd Rose 1000 double-locking tremolo system with R3 locking nut for rock-solid tuning, even during extreme pitch effects. Modern pickup switching offers advanced wiring configurations, while Kramer’s Key Lock neck stabilizer enhances sustain and tuning accuracy. Designed for players who demand power and precision, the Volante Quilt HSFR brings Kramer’s retro-shred attitude firmly into the modern era.
Features
- Lightweight alder body with AAAA quilt maple veneer top
- 3-piece thermally aged maple neck with Kramer Elliptical C profile
- Compound-radius ebony fretboard with 24 jumbo frets
- Kramer USA Neptune bridge humbucker
- Triton noiseless neck single-coil pickup
- 5-way pickup selector with advanced switching options
- Floyd Rose 1000 Series tremolo with R3 locking nut
- Kramer Key Lock neck stabilizer and easy-access truss rod
- Mini die-cast tuners and Graph Tech TUSQ XL nut
- Classic Kramer headstock with ebony finish
Specs
| Type | Solidbody |
| Colour | Magenta Burst |
| Orientation | Right-handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | S style |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Polyurethane |
| Neck Material | 3-Piece Thermally Aged Maple |
| Neck Shape | Kramer Elliptical C |
| Neck Finish | Satin |
| Scale Length | 25.5" |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Dots |
| Fretboard Radius | 10"-14" Compound |
| Nut Material | Floyd Rose R3 Locking |
| Nut Width | 1.6875" |
| Neck Pickup | Kramer USA Triton Noiseless Single-coil |
| Bridge Pickup | Kramer USA Neptune T Humbucker |
| Controls | 1 x volume, 1 x tone (push/pull) |
| Switching | 3-way blade pickup switch |
| Bridge | Floyd Rose 1000 Series Locking Tremolo |
| Tuners | Standard Die Cast |
| Strings | .009-.042 |
| Case/ Bag | Gig Bag |
Original: $1,935.92
-65%$1,935.92
$677.57Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Kramer Volante Quilt HSFR redefines shred-ready performance with modern upgrades for today’s fast-paced players. This sleek solidbody electric guitar pairs a lightweight alder body with a showstopping AAAA quilt maple veneer top, while forearm and body comfort carves enhance playing ergonomics. Its 3-piece, thermally aged maple neck—featuring a satin finish and Kramer’s fast Elliptical C profile—joins the body with a 5-bolt sculpted heel for smooth upper fret access. A compound-radius ebony fingerboard, 24 jumbo frets, and easy-access truss rod ensure precise, high-speed playability. Tone comes via a Kramer USA Neptune humbucker and a Triton noiseless single-coil, combining for versatile cleans, crunchy rhythms, and blazing leads.
Rounding out this high-performance package, the Volante Quilt HSFR boasts a Floyd Rose 1000 double-locking tremolo system with R3 locking nut for rock-solid tuning, even during extreme pitch effects. Modern pickup switching offers advanced wiring configurations, while Kramer’s Key Lock neck stabilizer enhances sustain and tuning accuracy. Designed for players who demand power and precision, the Volante Quilt HSFR brings Kramer’s retro-shred attitude firmly into the modern era.
Features
- Lightweight alder body with AAAA quilt maple veneer top
- 3-piece thermally aged maple neck with Kramer Elliptical C profile
- Compound-radius ebony fretboard with 24 jumbo frets
- Kramer USA Neptune bridge humbucker
- Triton noiseless neck single-coil pickup
- 5-way pickup selector with advanced switching options
- Floyd Rose 1000 Series tremolo with R3 locking nut
- Kramer Key Lock neck stabilizer and easy-access truss rod
- Mini die-cast tuners and Graph Tech TUSQ XL nut
- Classic Kramer headstock with ebony finish
Specs
| Type | Solidbody |
| Colour | Magenta Burst |
| Orientation | Right-handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Shape | S style |
| Body Material | Alder |
| Body Finish | Polyurethane |
| Neck Material | 3-Piece Thermally Aged Maple |
| Neck Shape | Kramer Elliptical C |
| Neck Finish | Satin |
| Scale Length | 25.5" |
| Fretboard Material | Ebony |
| Number of Frets | 24 |
| Fretboard Inlays | Dots |
| Fretboard Radius | 10"-14" Compound |
| Nut Material | Floyd Rose R3 Locking |
| Nut Width | 1.6875" |
| Neck Pickup | Kramer USA Triton Noiseless Single-coil |
| Bridge Pickup | Kramer USA Neptune T Humbucker |
| Controls | 1 x volume, 1 x tone (push/pull) |
| Switching | 3-way blade pickup switch |
| Bridge | Floyd Rose 1000 Series Locking Tremolo |
| Tuners | Standard Die Cast |
| Strings | .009-.042 |
| Case/ Bag | Gig Bag |

















