
Maton - EBG808C Acoustic Electric Guitar Cutaway - Nashville
With a sound-board of AA grade solid Sitka spruce, A-Grade solid Blackwood back and sides and one of the world's finest acoustic pickups in the AP5 PRO. With its dominant live tone, The EBG808 Nashville is the guitar of choice for Country Music great Keith Urban.
Specs
| Type | Acoustic Guitar |
| Body Shape |
808 w/ Cutaway |
| Finish | Vintage Amber Stain Satin |
| Body Material |
AA Select Grade Solid Sitka Spruce top with A Grade Solid Blackwood sides |
| Neck |
Select Queensland Maple |
| Position Inlays |
6mm Pearl Dots |
| Fretboard |
Streaky Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Fretboard Radius | 304.8mm |
| Nut Material | Bone |
| Tuning Heads | Gold Grover Rotomatic |
| Pickups | AP5 PRO |
| Strings | Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12-53 |
| Case/Bag |
Standard Maton Hardcase |
Original: $2,115.24
-65%$2,115.24
$740.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a sound-board of AA grade solid Sitka spruce, A-Grade solid Blackwood back and sides and one of the world's finest acoustic pickups in the AP5 PRO. With its dominant live tone, The EBG808 Nashville is the guitar of choice for Country Music great Keith Urban.
Specs
| Type | Acoustic Guitar |
| Body Shape |
808 w/ Cutaway |
| Finish | Vintage Amber Stain Satin |
| Body Material |
AA Select Grade Solid Sitka Spruce top with A Grade Solid Blackwood sides |
| Neck |
Select Queensland Maple |
| Position Inlays |
6mm Pearl Dots |
| Fretboard |
Streaky Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Fretboard Radius | 304.8mm |
| Nut Material | Bone |
| Tuning Heads | Gold Grover Rotomatic |
| Pickups | AP5 PRO |
| Strings | Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12-53 |
| Case/Bag |
Standard Maton Hardcase |























