
Maton EBG808C Michael Fix Acoustic
The signature guitar of guitar maestro Michael Fix.
The Michael Fix signature model was developed with Michael and is designed to complement his playing style. The combination of a âAAAâ Sitka Spruce soundboard, Ebony fingerboard and bridge and solid Queensland Maple back, sides and neck produces a tone that is rich, full, well balanced and with the glassy highs essential to Michaelâs tone.
- Maton Standard Hardcase Included
Specs
| Brand | Maton |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Body Shape |
808 W/Cutaway |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top |
 AAA Grade Sitka Spruce |
| Body Back & Sides |
Queensland Maple |
| Neck |
Select Queensland Maple |
| Position Inlays |
Mother of Pearl Snowflakes |
| Fretboard |
Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Radius | 304.8mm |
| Nut & Saddle | Bone |
| Tuning Heads | Gold Grover Rotomatic |
| Electronics | AP5 PRO |
| Strings | Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12-53 |
| Case/Bag | Hardshell Case Included |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The signature guitar of guitar maestro Michael Fix.
The Michael Fix signature model was developed with Michael and is designed to complement his playing style. The combination of a âAAAâ Sitka Spruce soundboard, Ebony fingerboard and bridge and solid Queensland Maple back, sides and neck produces a tone that is rich, full, well balanced and with the glassy highs essential to Michaelâs tone.
- Maton Standard Hardcase Included
Specs
| Brand | Maton |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Body Shape |
808 W/Cutaway |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top |
 AAA Grade Sitka Spruce |
| Body Back & Sides |
Queensland Maple |
| Neck |
Select Queensland Maple |
| Position Inlays |
Mother of Pearl Snowflakes |
| Fretboard |
Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Radius | 304.8mm |
| Nut & Saddle | Bone |
| Tuning Heads | Gold Grover Rotomatic |
| Electronics | AP5 PRO |
| Strings | Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12-53 |
| Case/Bag | Hardshell Case Included |























