
Maton Mini EM-6 Acoustic Guitar
All Solid Australian Timbers, All Solid Australian Tone.
Built for the rigours of the road. All solid construction with Queensland Maple back and sides with an Bunya Pine Top, Queensland Maple Neck, Streaky Ebony Fingerboard and Bridge
The SRS60 comes with the AP5-Pickup System, which has become the benchmark for live acoustic sound over the last decade.
Specs
| Brand | Maton |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Body Shape |
Dreadnought W/Cut Away |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top |
Bunya Pine |
| Body Back & Sides |
Queensland Maple |
| Neck |
Queensland Maple |
| Position Inlays |
6mm Pearl Dots |
| Fretboard |
Streaky Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Radius | 304.8mm |
| Nut & Saddle | Bone |
| Tuning Heads | Chrome Grover Rotomatic |
| Electronics | AP5 PRO |
| Strings |
Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12-53 |
| Case/Bag | Hardshell Case Included |
Original: $1,060.85
-65%$1,060.85
$371.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
All Solid Australian Timbers, All Solid Australian Tone.
Built for the rigours of the road. All solid construction with Queensland Maple back and sides with an Bunya Pine Top, Queensland Maple Neck, Streaky Ebony Fingerboard and Bridge
The SRS60 comes with the AP5-Pickup System, which has become the benchmark for live acoustic sound over the last decade.
Specs
| Brand | Maton |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Body Shape |
Dreadnought W/Cut Away |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top |
Bunya Pine |
| Body Back & Sides |
Queensland Maple |
| Neck |
Queensland Maple |
| Position Inlays |
6mm Pearl Dots |
| Fretboard |
Streaky Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Radius | 304.8mm |
| Nut & Saddle | Bone |
| Tuning Heads | Chrome Grover Rotomatic |
| Electronics | AP5 PRO |
| Strings |
Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12-53 |
| Case/Bag | Hardshell Case Included |























