
Maton Performer Acoustic Guitar
A slim bodied 808 with a soft Cutaway
The performer inherited the original 808 shape with a slightly thinner body and soft cutaway. Its Bunya soundboard provides the volume and punch to more than compensate for a smaller body.
Comfort and playability are the keys to this purpose built series.
Â
Specs
| Brand | Maton |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Body Shape |
Slimline W/Cutaway |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top |
Bunya Pine |
| Body Back & Sides |
Solid Queensland Maple |
| Neck |
Queensland Maple |
| Position Inlays |
6mm Pearl Dots |
| Fretboard |
Streaky Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Radius | 304.8mm |
| Nut & Saddle | Bone |
| Tuning Heads | Chrome Grover Rotomatic |
| Electronics | AP5 Original |
| Strings |
Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12-53 |
| Case/Bag | Hardshell Case Included |
Original: $1,426.66
-65%$1,426.66
$499.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A slim bodied 808 with a soft Cutaway
The performer inherited the original 808 shape with a slightly thinner body and soft cutaway. Its Bunya soundboard provides the volume and punch to more than compensate for a smaller body.
Comfort and playability are the keys to this purpose built series.
Â
Specs
| Brand | Maton |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Body Shape |
Slimline W/Cutaway |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top |
Bunya Pine |
| Body Back & Sides |
Solid Queensland Maple |
| Neck |
Queensland Maple |
| Position Inlays |
6mm Pearl Dots |
| Fretboard |
Streaky Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Radius | 304.8mm |
| Nut & Saddle | Bone |
| Tuning Heads | Chrome Grover Rotomatic |
| Electronics | AP5 Original |
| Strings |
Elixir Nanoweb Phosphor Bronze 12-53 |
| Case/Bag | Hardshell Case Included |























