
Maton S70 Spruce Top Acoustic Guitar
Solid As a Rock, the Solid 70.
Tasmanian Blackwood Back and Sides, A Grade Sitka Spruce Top, Scalloped Bracing, Queensland Maple Neck, Rosewood Fingerboard and Bridge.
Specs
| Brand | Maton |
| Type | Acoustic Guitars |
| Body Shape |
Dreadnought |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top |
A Grade Sitka Spruce |
| Body Back & Sides |
Blackwood |
| Neck |
Blackwood |
| Position Inlays |
6mm Pearl Dots |
| Fretboard |
Streaky Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Radius | 304.8mm |
| Nut & Saddle | Bone |
| Tuning Heads | Chrome Grover Rotomatic |
| Strings |
Elixir Nanoweb 80/20 Bronze 12-53 |
| Case/Bag | Standard Maton Hardcase |
Original: $1,405.14
-65%$1,405.14
$491.80Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Solid As a Rock, the Solid 70.
Tasmanian Blackwood Back and Sides, A Grade Sitka Spruce Top, Scalloped Bracing, Queensland Maple Neck, Rosewood Fingerboard and Bridge.
Specs
| Brand | Maton |
| Type | Acoustic Guitars |
| Body Shape |
Dreadnought |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top |
A Grade Sitka Spruce |
| Body Back & Sides |
Blackwood |
| Neck |
Blackwood |
| Position Inlays |
6mm Pearl Dots |
| Fretboard |
Streaky Ebony |
| Number of Frets | 21 |
| Nut Width | 44.1mm |
| Radius | 304.8mm |
| Nut & Saddle | Bone |
| Tuning Heads | Chrome Grover Rotomatic |
| Strings |
Elixir Nanoweb 80/20 Bronze 12-53 |
| Case/Bag | Standard Maton Hardcase |






















