
Reverend Double Agent OG Left Handed RW Electric Guitar - Chronic Blue Burst
The Reverend Double Agent OG Left-Handed RW in Chronic Blue Burst delivers a unique fusion of power and twang, thanks to its Humbucker/P90 pickup combination. Built with a resonant korina solidbody, this model offers lively response, rich harmonics, and a bold voice suited for any style. The medium oval neck profile and roasted maple fingerboard ensure a smooth and comfortable playing experience, while the chronic blue burst finish adds striking visual appeal. With Reverend’s pin-lock tuners, a dual-action truss rod, and a TOM bridge with stop tail, this guitar offers exceptional tuning stability and reliable performance. Available now at Sky Music Australia.
Features
- Korina solidbody construction for resonant tone
- HA5 Humbucker (bridge) and 9A5 P90 (neck) pickups
- Chronic Blue Burst finish
- Medium Oval neck profile for comfortable playability
- Reverend pin-lock tuners for enhanced tuning stability
- Dual-action truss rod with headstock access
- TOM bridge with stop tail
- Available at Sky Music Australia
Specs
| Body | Korina Solidbody |
| Pickups | HA5 Bridge, 9A5 Neck |
| Bridge | TOM with Stop Tail |
| Neck | Rosewood |
| Scale Length | 25 1/2" |
| Neck Profile | Medium Oval |
| Fingerboard | Roasted Maple, 12" Radius |
| Frets | 22 – 0.110" W x 0.050" H |
| Truss Rod | Dual Action – Headstock Access |
| Tuners | Reverend Pin-Lock |
| Nut Width | 43mm – Boneite |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way Switch |
| Strings | 10–46 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Reverend Double Agent OG Left-Handed RW in Chronic Blue Burst delivers a unique fusion of power and twang, thanks to its Humbucker/P90 pickup combination. Built with a resonant korina solidbody, this model offers lively response, rich harmonics, and a bold voice suited for any style. The medium oval neck profile and roasted maple fingerboard ensure a smooth and comfortable playing experience, while the chronic blue burst finish adds striking visual appeal. With Reverend’s pin-lock tuners, a dual-action truss rod, and a TOM bridge with stop tail, this guitar offers exceptional tuning stability and reliable performance. Available now at Sky Music Australia.
Features
- Korina solidbody construction for resonant tone
- HA5 Humbucker (bridge) and 9A5 P90 (neck) pickups
- Chronic Blue Burst finish
- Medium Oval neck profile for comfortable playability
- Reverend pin-lock tuners for enhanced tuning stability
- Dual-action truss rod with headstock access
- TOM bridge with stop tail
- Available at Sky Music Australia
Specs
| Body | Korina Solidbody |
| Pickups | HA5 Bridge, 9A5 Neck |
| Bridge | TOM with Stop Tail |
| Neck | Rosewood |
| Scale Length | 25 1/2" |
| Neck Profile | Medium Oval |
| Fingerboard | Roasted Maple, 12" Radius |
| Frets | 22 – 0.110" W x 0.050" H |
| Truss Rod | Dual Action – Headstock Access |
| Tuners | Reverend Pin-Lock |
| Nut Width | 43mm – Boneite |
| Controls | Volume, Tone, Bass Contour, 3-Way Switch |
| Strings | 10–46 |

















