
Spector Euro 5 LX Bass Guitar - White Gloss
The Euro Classic series takes inspiration from the Spector basses that took the world by storm in the 1980ās. With their unique silhouette and unmistakable sound, these basses became the choice of the most recognizable bass players of their era. Euro Classic basses feature weight-relieved North American Maple body wings, three-piece maple neck-thru construction, a rosewood fingerboard with mother-of-pearl inlays, and professional grade Spector hardware. All models in the Euro Classic family feature a 34ā scale length and a complete electronics package from EMG. 4-string models feature the āreverseā P/J pickup configuration, while the 5-strings feature a J/J configuration. When it comes to looks, there are two new distinct finishes to choose from: Metallic Gold and Metallic Blue, each with chrome hardware. Discover the sound that inspired a decade of legendary bass lines with the Euro Classic series.
Features
- Production version of the legendary Spector NS bass
- European alder body is capped with an eye-catching European poplar burl top
- Easy-playing 24-fret rosewood fingerboard rests upon a super-stable 3-piece maple neck
- TonePump active preamp with an internal boost trimpot delivers maximum clarity
- EMG humbucking pickups deliver unmatched note articulation and balance
- Slick-looking mother-of-pearl crown fingerboard inlays
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Euro 5 |
| Body Material | North American Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 3-Piece Maple |
| Fretboard Radius | 16" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| FretboardĀ Inlays |
Mother-of-Pearl Spector Crowns
|
| Number of Frets | 24 |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Scale Length | 34" |
| Nut Width | 1.81" |
| Nut Material | Brass |
| Bridge | Zinc/Brass Alloy Locking |
| Tuners | Spector Die-cast Tuners |
| NeckĀ Pickup | EMG Single-coil |
| Bridge Pickup | EMG Single-coil |
| Controls | 2 x volume, 2-band Active EQ |
| Strings | D'Addario, .045-.130 |
| Case/Gigbag | Bag Included |
Original: $2,868.38
-65%$2,868.38
$1,003.93Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Euro Classic series takes inspiration from the Spector basses that took the world by storm in the 1980ās. With their unique silhouette and unmistakable sound, these basses became the choice of the most recognizable bass players of their era. Euro Classic basses feature weight-relieved North American Maple body wings, three-piece maple neck-thru construction, a rosewood fingerboard with mother-of-pearl inlays, and professional grade Spector hardware. All models in the Euro Classic family feature a 34ā scale length and a complete electronics package from EMG. 4-string models feature the āreverseā P/J pickup configuration, while the 5-strings feature a J/J configuration. When it comes to looks, there are two new distinct finishes to choose from: Metallic Gold and Metallic Blue, each with chrome hardware. Discover the sound that inspired a decade of legendary bass lines with the Euro Classic series.
Features
- Production version of the legendary Spector NS bass
- European alder body is capped with an eye-catching European poplar burl top
- Easy-playing 24-fret rosewood fingerboard rests upon a super-stable 3-piece maple neck
- TonePump active preamp with an internal boost trimpot delivers maximum clarity
- EMG humbucking pickups deliver unmatched note articulation and balance
- Slick-looking mother-of-pearl crown fingerboard inlays
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Euro 5 |
| Body Material | North American Maple |
| Body Finish | Gloss |
| Neck Material | 3-Piece Maple |
| Fretboard Radius | 16" |
| Fretboard Material | Rosewood |
| FretboardĀ Inlays |
Mother-of-Pearl Spector Crowns
|
| Number of Frets | 24 |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Scale Length | 34" |
| Nut Width | 1.81" |
| Nut Material | Brass |
| Bridge | Zinc/Brass Alloy Locking |
| Tuners | Spector Die-cast Tuners |
| NeckĀ Pickup | EMG Single-coil |
| Bridge Pickup | EMG Single-coil |
| Controls | 2 x volume, 2-band Active EQ |
| Strings | D'Addario, .045-.130 |
| Case/Gigbag | Bag Included |























