
Spector Legend 5 Alex Webster Signature Bass Guitar - Blood Drip
The Legend 5 Classic Alex Webster is a brutal take on the the coveted Spector NS body, complete with Alex’s signature Blood Drip finish. The extremely comfortable curved body is crafted from solid maple for a bright and responsive tone. The 3-piece bolt-on maple neck runs features a 24 fret pau ferro fingerboard. A pair of EMG humbuckers are complemented by EMG’s active BTS System for a powerful and aggressive sound, perfect for cutting through a dense mix. Alex’s Legend bass is also outfitted with professional quality die-cast hardware to provide rock-solid intonation show after show. If you’re looking to make a statement with your playing, might as well start with your bass.
Features
- Spector TonePump Jr™ +/-12db boost
- 2 x EMG-HZ Humbuckers
- 3-Piece Maple; Bolt-on Neck
- Solid Maple Body Wood
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Sundown Glow |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Legend 5 |
| Body Material | Solid Maple |
| Body Finish | High Gloss |
| Neck Material | 3-Piece Maple; Bolt-on |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Fretboard Inlays |
Dots
|
| Number of Frets | 24 |
| Scale Length | 35" |
| Nut Width | 1.75" |
| Nut Material | Graphite |
| Bridge | Spector Locking Die Cast |
| Tuners | Sealed Die-Cast |
| Neck Pickup | EMG-HZ Humbucker |
| Bridge Pickup | EMG-HZ Humbucker |
| Controls | Bridge Volume, Neck Volume, Bass Boost, Treble Boost |
| Strings | Nickel |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Legend 5 Classic Alex Webster is a brutal take on the the coveted Spector NS body, complete with Alex’s signature Blood Drip finish. The extremely comfortable curved body is crafted from solid maple for a bright and responsive tone. The 3-piece bolt-on maple neck runs features a 24 fret pau ferro fingerboard. A pair of EMG humbuckers are complemented by EMG’s active BTS System for a powerful and aggressive sound, perfect for cutting through a dense mix. Alex’s Legend bass is also outfitted with professional quality die-cast hardware to provide rock-solid intonation show after show. If you’re looking to make a statement with your playing, might as well start with your bass.
Features
- Spector TonePump Jr™ +/-12db boost
- 2 x EMG-HZ Humbuckers
- 3-Piece Maple; Bolt-on Neck
- Solid Maple Body Wood
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Sundown Glow |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Legend 5 |
| Body Material | Solid Maple |
| Body Finish | High Gloss |
| Neck Material | 3-Piece Maple; Bolt-on |
| Fretboard Material | Roasted Maple |
| Fretboard Inlays |
Dots
|
| Number of Frets | 24 |
| Scale Length | 35" |
| Nut Width | 1.75" |
| Nut Material | Graphite |
| Bridge | Spector Locking Die Cast |
| Tuners | Sealed Die-Cast |
| Neck Pickup | EMG-HZ Humbucker |
| Bridge Pickup | EMG-HZ Humbucker |
| Controls | Bridge Volume, Neck Volume, Bass Boost, Treble Boost |
| Strings | Nickel |























