
Squier Affinity Series Precision Bass PJ - Maple Fingerboard - Olympic White
A superb gateway into the time-honored FenderĀ® family, the SquierĀ® Affinity Series⢠Precision BassĀ® PJ delivers legendary design and quintessential tone for todayās aspiring bassist. This P BassĀ® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight body, a slim and comfortable āCā-shaped neck profile and vintage-style open-gear tuning machines for smooth, accurate tuning. Loaded with a Squier split single-coil P Bass neck pickup and a single-coil J BassĀ® bridge pickup for a wide variety of tones, this model is ready to help lay the foundation for any player at any stage.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Olympic White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
|
Neck Finish
|
Satin Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.625 (41.3 mm) |
| Middle Pickups | Ceramic Split Single-Coil |
| Bridge Pickups | Ceramic Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Case/ Bag | None |
Original: $334.97
-65%$334.97
$117.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A superb gateway into the time-honored FenderĀ® family, the SquierĀ® Affinity Series⢠Precision BassĀ® PJ delivers legendary design and quintessential tone for todayās aspiring bassist. This P BassĀ® features several player-friendly refinements such as a thin and lightweight body, a slim and comfortable āCā-shaped neck profile and vintage-style open-gear tuning machines for smooth, accurate tuning. Loaded with a Squier split single-coil P Bass neck pickup and a single-coil J BassĀ® bridge pickup for a wide variety of tones, this model is ready to help lay the foundation for any player at any stage.
Specs
|
Type
|
Solid Body |
|
Colour
|
Olympic White |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Precision BassĀ® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
|
Neck Finish
|
Satin Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | BlackĀ Dot |
| Fret Size | Medium Jumbo |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Synthetic Bone |
| Nut Width | 1.625 (41.3 mm) |
| Middle Pickups | Ceramic Split Single-Coil |
| Bridge Pickups | Ceramic Single-Coil Jazz BassĀ® |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Standard |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Case/ Bag | None |























