
Squier Classic Vibe 60s Jazz Fretless Bass - 3 Tone Sunburst - Laurel Fretboard
A tribute to the decade of its birth, the Classic Vibe ā60s Jazz BassĀ® Fretless combines the luxurious playability that made it famous with the versatility and massive tone of its dual Fender-Designed alnico single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable āCā-shaped neck profile with an easy-playing fretless fingerboard with fret lines for accurate finger placement and a vintage-style bridge with threaded saddles. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Specs
|
|
Solid Body |
|
|
3 Tone Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
|
|
Tinted Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.5 (38.1 mm) |
| Neck Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickups |
|
| Bridge Pickups |
|
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Vintage Style with Threaded Steel Saddles |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (Gauges .045 - .105) |
| Case/ Bag | None |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A tribute to the decade of its birth, the Classic Vibe ā60s Jazz BassĀ® Fretless combines the luxurious playability that made it famous with the versatility and massive tone of its dual Fender-Designed alnico single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable āCā-shaped neck profile with an easy-playing fretless fingerboard with fret lines for accurate finger placement and a vintage-style bridge with threaded saddles. This throwback Squier model also features 1960s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Specs
|
|
Solid Body |
|
|
3 Tone Sunburst |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
|
|
Tinted Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Indian Laurel |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | WhiteĀ Dot |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.5 (38.1 mm) |
| Neck Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickups |
|
| Bridge Pickups |
|
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 4-Saddle Vintage Style with Threaded Steel Saddles |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (Gauges .045 - .105) |
| Case/ Bag | None |























