
Squier Classic Vibe '60s Jazz Bass Guitar - Tahitian Coral, Laurel Fingerboard
A tribute to the decade of its birth, the Classic Vibe™ '60s Jazz Bass® combines the luxurious playability that made it famous with the versatile, massive tone of its dual Fender Designed™ alnico single-coil pickups. This retro-inspired Jazz Bass delivers smooth low end, articulate mids, and a clear top end — perfect for any style.
With its slim "C"-shaped neck, 9.5" radius Indian Laurel fingerboard, and narrow-tall frets, this bass offers comfort and playability. A vintage-style 4-saddle bridge with threaded saddles ensures stable intonation and body resonance. Finished in Tahitian Coral gloss polyurethane, complete with nickel-plated hardware and vintage-tint gloss neck finish, this model exudes classic '60s vibe while delivering modern reliability.
Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1960s-era Jazz Bass® models
- Dual Fender-Designed™ alnico single-coil pickups
- Slim "C"-shaped neck with 9.5" radius fingerboard
- Vintage-style 4-saddle bridge with threaded saddles
- Nickel-plated hardware and vintage-tinted gloss neck finish
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Tahitian Coral |
| Headstock | Jazz Bass® |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Pickup Covers | Black |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| String Trees | Vintage-Style Disc |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045–.105 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Strap Buttons | Standard |
| Bridge Pickup | Fender Designed™ Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | Fender Designed™ Alnico Single-Coil |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Switching | None |
| Case/Bag | Not Included |
Original: $537.24
-65%$537.24
$188.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A tribute to the decade of its birth, the Classic Vibe™ '60s Jazz Bass® combines the luxurious playability that made it famous with the versatile, massive tone of its dual Fender Designed™ alnico single-coil pickups. This retro-inspired Jazz Bass delivers smooth low end, articulate mids, and a clear top end — perfect for any style.
With its slim "C"-shaped neck, 9.5" radius Indian Laurel fingerboard, and narrow-tall frets, this bass offers comfort and playability. A vintage-style 4-saddle bridge with threaded saddles ensures stable intonation and body resonance. Finished in Tahitian Coral gloss polyurethane, complete with nickel-plated hardware and vintage-tint gloss neck finish, this model exudes classic '60s vibe while delivering modern reliability.
Features
- 100% designed by Fender
- Inspired by 1960s-era Jazz Bass® models
- Dual Fender-Designed™ alnico single-coil pickups
- Slim "C"-shaped neck with 9.5" radius fingerboard
- Vintage-style 4-saddle bridge with threaded saddles
- Nickel-plated hardware and vintage-tinted gloss neck finish
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Tahitian Coral |
| Headstock | Jazz Bass® |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Indian Laurel |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Side Dots | White |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | 4-Saddle Vintage-Style with Threaded Steel Saddles |
| Pickguard | 4-Ply Tortoiseshell |
| Pickup Covers | Black |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| String Trees | Vintage-Style Disc |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045–.105 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Strap Buttons | Standard |
| Bridge Pickup | Fender Designed™ Alnico Single-Coil |
| Neck Pickup | Fender Designed™ Alnico Single-Coil |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Switching | None |
| Case/Bag | Not Included |























