
Squier Classic Vibe 70's Jazz Bass V - Black - Maple
The Classic Vibe ā70s Jazz BassĀ® V is a nod to the 1970s evolution of the J BassĀ®, combining the luxurious playability that made it famous with the versatility and massive tone of its dual Fender-Designed alnico single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable āCā-shaped neck profile with an easy-playing 9.5ā-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style bridge with slotted barrel saddles for solid string stability. This throwback Squier model also features 1970s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | Black Block |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Neck Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-Saddle Vintage-Style |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (Gauges .045 - .130) |
| Case/ Bag | None |
Original: $537.24
-65%$537.24
$188.03Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Classic Vibe ā70s Jazz BassĀ® V is a nod to the 1970s evolution of the J BassĀ®, combining the luxurious playability that made it famous with the versatility and massive tone of its dual Fender-Designed alnico single-coil pickups. Player-friendly features include a slim, comfortable āCā-shaped neck profile with an easy-playing 9.5ā-radius fingerboard and narrow-tall frets, as well as a vintage-style bridge with slotted barrel saddles for solid string stability. This throwback Squier model also features 1970s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 5 |
| Body Shape | Jazz Bass |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | Black Block |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Neck Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-Saddle Vintage-Style |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (Gauges .045 - .130) |
| Case/ Bag | None |























