
Squier Classic Vibe 70's Precision Bass - Black - Maple Neck
A tribute to the 1970s evolution of the P BassĀ®, the Classic Vibe ā70s Precision Bass embodies the aesthetics of the original and produces massive tone courtesy of its Fender-Designed alnico split-coil pickup. Player-friendly features include a slim, comfortable āCā-shaped neck profile with an easy-playing 9.5ā-radius fingerboard and narrow-tall frets as well as a vintage-style bridge with threaded saddles. This throwback Squier model also features 1970s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | PrecisionĀ Bass |
| Body Material | Nato |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | Black Block |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Neck Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-Saddle Vintage-Style |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (Gauges .045 - .130) |
Original: $517.87
-65%$517.87
$181.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A tribute to the 1970s evolution of the P BassĀ®, the Classic Vibe ā70s Precision Bass embodies the aesthetics of the original and produces massive tone courtesy of its Fender-Designed alnico split-coil pickup. Player-friendly features include a slim, comfortable āCā-shaped neck profile with an easy-playing 9.5ā-radius fingerboard and narrow-tall frets as well as a vintage-style bridge with threaded saddles. This throwback Squier model also features 1970s-inspired headstock markings, rich-looking nickel-plated hardware and a slick vintage-tint gloss neck finish for an old-school vibe.
Specs
| Type | Solid Body |
| Colour | Black |
| Orientation | Right Handed |
| Number of Strings | 4 |
| Body Shape | PrecisionĀ Bass |
| Body Material | Nato |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | C Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fretboard Material | Maple |
| Number of Frets | 20 |
| Fretboard Inlays | Black Block |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Fretboard Radius | 9.5 (241mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.875 (47.6 mm) |
| Neck Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Middle Pickups | None |
| Bridge Pickups | FenderĀ® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls | Volume 1. (Neck Pickup), Volume 2. (Bridge Pickup), Master Tone |
| Bridge | 5-Saddle Vintage-Style |
| Tuners | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (Gauges .045 - .130) |























