
Squier Classic Vibe Active '70s Jazz Bass Guitar - Mocha, Maple Fingerboard
The Classic Vibe™ Active ’70s Jazz Bass® blends vintage Fender style with modern tonal flexibility. Inspired by the iconic basses of the 1970s, this Squier delivers authentic retro looks paired with an onboard 9V preamp and an active/passive switch for total tone-shaping power.
A pair of Fender-Designed™ Alnico Noiseless™ Jazz Bass pickups ensures punchy, hum-free performance, while the HiMass™ bridge enhances sustain and resonance. The bound maple fingerboard with pearloid block inlays, vintage-tinted gloss neck finish, and nickel-plated hardware complete the unmistakably ’70s aesthetic.
Features
- Fender-Designed™ Alnico Noiseless™ J Bass pickups
- Onboard 9V preamp with volume, pickup blend, treble & bass boost
- Active/passive mini-toggle switch for versatile tone shaping
- HiMass™ bridge for excellent resonance and sustain
- Vintage-tinted gloss neck finish with pearloid block inlays
- 100% designed by Fender with classic ’70s styling
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Mocha |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Block |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | HiMass™ |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Pickup Covers | Black |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045–.105 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Bridge Pickup | Fender-Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Neck Pickup | Fender-Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Pickup Blend, Master Tone, Treble/Bass Boost |
| Switching | 2-Position Mini Toggle (Active/Passive) |
| Case/Bag | Not Included |
Original: $594.62
-65%$594.62
$208.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Classic Vibe™ Active ’70s Jazz Bass® blends vintage Fender style with modern tonal flexibility. Inspired by the iconic basses of the 1970s, this Squier delivers authentic retro looks paired with an onboard 9V preamp and an active/passive switch for total tone-shaping power.
A pair of Fender-Designed™ Alnico Noiseless™ Jazz Bass pickups ensures punchy, hum-free performance, while the HiMass™ bridge enhances sustain and resonance. The bound maple fingerboard with pearloid block inlays, vintage-tinted gloss neck finish, and nickel-plated hardware complete the unmistakably ’70s aesthetic.
Features
- Fender-Designed™ Alnico Noiseless™ J Bass pickups
- Onboard 9V preamp with volume, pickup blend, treble & bass boost
- Active/passive mini-toggle switch for versatile tone shaping
- HiMass™ bridge for excellent resonance and sustain
- Vintage-tinted gloss neck finish with pearloid block inlays
- 100% designed by Fender with classic ’70s styling
Specs
| Series | Classic Vibe |
| Orientation | Right-Hand |
| Color | Mocha |
| Body Shape | Jazz Bass® |
| Body Material | Poplar |
| Body Finish | Gloss Polyurethane |
| Neck Material | Maple |
| Neck Shape | "C" Shape |
| Neck Finish | Tinted Gloss Urethane |
| Fingerboard Material | Maple |
| Fingerboard Radius | 9.5" (241 mm) |
| Position Inlays | Pearloid Block |
| Side Dots | Black |
| Number of Frets | 20 |
| Fret Size | Narrow Tall |
| Scale Length | 34" (864 mm) |
| Nut Material | Bone |
| Nut Width | 1.5" (38.1 mm) |
| Truss Rod | Head Adjust |
| Bridge | HiMass™ |
| Pickguard | 3-Ply Black |
| Pickup Covers | Black |
| Control Knobs | Black Plastic |
| Hardware Finish | Nickel |
| Tuning Machines | Vintage-Style |
| Strings | Nickel Plated Steel (.045–.105 Gauges) |
| Neck Plate | 4-Bolt Squier® |
| Bridge Pickup | Fender-Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Neck Pickup | Fender-Designed™ Alnico Noiseless™ |
| Pickup Configuration | SS |
| Controls | Master Volume, Pickup Blend, Master Tone, Treble/Bass Boost |
| Switching | 2-Position Mini Toggle (Active/Passive) |
| Case/Bag | Not Included |























